Hlavní obsah

Německá SPD má nové předsedy. Kritici Merkelové plánují vyjednávat

Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

Řada sociálních demokratů vidí v konci koalice šanci, jak se vymanit z vlivu Merkelové (ilustrační foto).

Reklama

6. 12. 2019 20:52

Novými předsedy německé vládní sociální demokracie (SPD) se dnes stali členka Spolkového sněmu z Bádenska-Württemberska Saskia Eskenová a exministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans. Oba politici, kteří mají stranu vyvést z hluboké krize, jsou vnímáni jako kritici vlády velké koalice SPD a CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. V ní ale sociální demokracie prozatím zůstává.

Článek

O jmenování nových předsedů rozhodl sjezd SPD v Berlíně, který tak potvrdil výsledky celostranického hlasování z konce listopadu.

Osmapadesátiletá Eskenová a sedmašedesátiletý Walter-Borjans ve druhém kole vnitrostranického hlasování, jehož se mohlo zúčastnit všech více než 425 000 členů nejstarší německé demokratické strany, porazili dvojici tvořenou ministrem financí Olafem Scholzem a braniborskou političkou Klarou Geywitzovou. Jejich dnešní volba tak byla sjezdem považována za formalitu. Zejména v případě Waltera-Borjanse se to potvrdilo, když získal 89,2 procenta hlasů více než 600 delegátů. Eskenová tolik delegátů nepřesvědčila a získala podporu 75,9 procenta z nich.

Hlavním úkolem první dvojice předsedů, která kdy stanula v čele SPD, bude vyjasnit vztah strany k současné vládní koalici, která Německo vede už potřetí za poslední čtyři volební období. To, aby sociální demokracie z vlády okamžitě odešla, dnes delegáti jasně odmítli.

Schválili naopak usnesení, které počítá s tím, že SPD bude s konzervativní unií CDU/CSU znovu vyjednávat o vládním programu. Konkrétně požadují postupný růst minimální mzdy na 12 eur (306 korun) za hodinu, zvýšení investic do infrastruktury nebo důslednější boj proti klimatickým změnám.

„Tímto usnesením dáváme koalici realistickou šanci na pokračování, nic méně, ale také nic více,“ řekla Eskenová, která je nadále skeptická, pokud jde o budoucnost vlády. O ní chce vedení SPD rozhodnout právě na základě výsledků vyjednávání s koaličními partnery.

CDU/CSU zatím jakékoliv úpravy koaliční smlouvy odmítá. Eskenová a Walter-Borjans, kteří patří k levicovému křídlu SPD, dříve mluvili o tom, že by jejich strana v takovém případě měla vládu opustit. Nyní už tak jasná slova nevolí. To se na rozdíl od vedoucích funkcionářů SPD, kteří jsou většinově pro pokračování vlády, nelíbí mnoha řadovým sociálním demokratům, kteří vidí v konci koalice šanci, jak se vymanit z vlivu Merkelové a znovu hledat vlastní cestu.

Právě působení ve velké koalici, s níž nejsou spokojeny dvě třetiny Němců, viní řada členů SPD z dramatických volebních propadů strany v posledních letech. Aktuální průzkum veřejného mínění pro televizi ARD sociální demokracii přisoudil jen třináctiprocentní podporu. To je ještě výrazně méně než 20,5 procenta, která strana dostala v parlamentních volbách před dvěma lety. Už tehdy to přitom byl její nejhorší výsledek od konce druhé světové války.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované