Hlavní obsah

Německý Essen je dalším městem, kde bude platit zákaz starších dieselových motorů

Zákaz naftových aut v Německu. (Video: Eva Krchová, AP, Reuters, Youtube.com)

 

Reklama

15. 11. 2018 23:01

Německý správní soud ve čtvrtek rozhodl, že západní stát, Severní Porýní-Vestfálsko, se ve vymezeném sektoru musí vzdát starších naftových vozidel.

Článek

Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko musí podle soudu zapracovat odpovídající ustanovení do plánu k zajištění čistoty ovzduší. Zákaz se dotýká zejména města Essenu a místní frekventované dálnice A40. Rozhodnutí vstoupí v platnost v příštím roce.

Rozhodnutí soudu je důsledkem žaloby organizace na ochranu životního prostředí Deutsche Umwelthilfe, která stejným způsobem – a zatím úspěšně – postupuje i proti dalším německým městům, v nichž je překračován limit 40 mikrogramů oxidu dusičitého (NO2) na metr krychlový v ročním průměru.

Částečný zákaz jízdy starších naftových automobilů již letos zavedl Hamburk a v budoucnosti takové opatření čeká motoristy i v dalších německých městech, například v Berlíně, Stuttgartu, Kolíně nad Rýnem, Bonnu či Frankfurtu nad Mohanem.

Kvůli přibývajícím zákazům jízdy ve spolkové republice je možné, že se část starších německých dieselů přesune do zemí východní Evropy. Obává se toho třeba eurokomisařka pro vnitřní trh a průmysl Elžbieta Bieńkowská.

Podle Spolkového úřadu pro životní prostředí zemře v Německu ročně asi 6000 lidí předčasně na nemoci srdce a krevního oběhu vyvolané emisemi NO2. Už v malých koncentracích může oxid dusičitý dlouhodobě vést k vážným následkům.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované