Hlavní obsah

Německý novinář Deniz Yücel byl po roce propuštěn z turecké vazby

Novinář Deniz Yücel je po roční vazbě na svobodě. (Video: Karolína Bulisová, Reuters)

 

Reklama

16. 2. 2018 23:00

Po roce ve vazbě byl v pátek v Turecku propuštěn na svobodu německý novinář tureckého původu Deniz Yücel. Zadržený byl pro podezření z podpory terorismu. Jeho případ komplikoval vztahy Turecka s Německem.

Článek

Turecko propustilo z vazby německo-tureckého novináře Denize Yücela, kterého Ankara rok zadržovala kvůli podezření z podpory terorismu. Dopisovatel listu Die Welt vzápětí na palubě německého vládního letadla odletěl ze země, informovala v pátek agentura AFP. Soud v Istanbulu přitom ten samý den zároveň přijal obžalobu na Yücela, která pro něj žádá až 18 let vězení.

„Nemáme žádné upozornění, že musí zůstat v zemi,“ uvedl v pátek odpoledne šéfredaktor listu Die Welt Ulf Poschardt. Podle agentury AFP na palubě německého vládního letadla Yücel v pátek večer Istanbul skutečně opustil. Zda s ním cestuje i jeho žena Dilek, se kterou se po propuštění novinář setkal, není jasné. Nejisté je také to, kam má vládní stroj namířeno.

Yücelův případ dlouhodobě zatěžoval turecko-německé vztahy. Podle Berlína dopisovatel listu Die Welt jen dělal svou práci a zadržován byl z politických důvodů. Ankara vinila Yücela z šíření teroristické propagandy a podněcování nenávisti. Prezident Recep Tayyip Erdogan o něm řekl, že patří ke kurdským separatistům a že je to německý agent.

Radost z novinářova propuštění už vyjádřila i německá kancléřka Angela Merkelová. Sama hovořila o Yücelovi na čtvrtečním setkání s tureckým premiérem Binalim Yildirimem. Ten vyjádřil názor, že čtyřiačtyřicetiletý novinář bude brzy propuštěn.

V německých médiích se spekulovalo, že Ankara by Yücela mohla propustit výměnou za modernizaci svých tanků. Žurnalista ale takový obchod důrazně odmítl. Totéž učinila Merkelová, podle níž neexistuje mezi těmito otázkami spojitost. Také německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel popřel, že by Berlín s Ankarou uzavřel kvůli Yücelovi nějaký „obchod“ nebo že by Němci nabídli „protiplnění“. Podle něj s „otevíráním dveří v Istanbulu“ pomáhal i bývalý kancléř Gerhard Schröder.

Ve středu uplynul přesně rok ode dne, kdy byl Yücel zadržen v Istanbulu. Od té doby pobýval ve vazbě, aniž jej turecké úřady obžalovaly.

Server deníku Bild naznačuje, že Ankara možná povede proti Yücelovi proces podobně jako proti německému lidskoprávnímu aktivistovi Peteru Steudtnerovi. Ten byl také obžalován z podpory terorismu, soud jej ale loni v říjnu propustil z vazby a on následně odletěl do Berlína. K dalším soudním stáním se odmítl vrátit.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované