Hlavní obsah

Není ani září a covid už ničí Vánoce? Santové se učí bojovat s nákazou

Podívejte se, jak se Santové školí proti covidu na Vánoce. (Video: Jan Marek, AP)

 

Reklama

26. 8. 2020 20:03

Pandemie postihla i jedno z nejtradičnějších řemesel spjatých se západní kulturou: vousatého pána v červené a bílé, jemuž děti v obchodech sdělují svá přání. Britové o ně mají poloviční zájem. Otcové Vánoc tak podstupují školení.

Článek

Organizátoři, jejichž Santa Clausové vystupují v obchodních domech po celém Spojeném království, zavádějí kvůli letošní nižší poptávce tréninkové programy o bezpečnosti při výkonu povolání. Mají zvýšit důvěryhodnost klientů v jejich pracovníky a dětem alespoň zčásti zachránit Vánoce.

„Zatím to není žádná zkáza, ale pořád nemáme potvrzený zájem od těch, kteří už obyčejně dávali vědět. Je tu jistá rozpačitost a možná lidé prostě potřebují jistotu,“ vysvětluje James Lovell, zakladatel agentury Ministry of Fun.

Největší výzva pro Santy

Podle šéfa agentury se jedná o největší výzvu za 25 let jejich existence. V loňském roce prý měli na listopad a prosinec okolo 1000 rezervací, kterým přislíbili na 50 svých Otců Vánoc. Loni touto dobou už přitom polovina objednávajících potvrzovala zájem, letos to je ale i „pod 50 procent jenom té půlky“. Agentura nezveřejňuje, jak vysokou marži si za své profesionální Santa Clause bere. Deník The Guardian se ale zaměřil na to, za kolik sezení u pohádkových dědečků dětem nabízejí klientské obchodní domy a jaké z toho mají příjmy.

Kolik děti za zážitek dají a obchody utrží?

Nejlevněji podle britského listu vyjde takový sedánek ratolesti v Londýně na 20 liber. Třeba Harrods, jedno z nejluxusnějších a nejproslulejších prodejních center na světě, prý vybere za pět a půl týdne sezony nejméně 84 800 liber na jediný stánek, což je v přepočtu zhruba 2,45 milionu korun. Hračkářství Hamleys, které je i v Praze, nabízí vstupenky k Santovi v hlavním městě Spojeného království i za dvojnásobek.

Otcové Vánoc se proto v kurzu COVID-Safe Summer Training Session školí v tom, co letos patrně bude – nebo by mělo být – v obchodních domech jinak, aby zvládli bezchybně dodržovat veškerá bezpečnostní opatření. A prodejní domy i jejich zákazníci, tedy rodiče s dětmi, měli o návštěvu u Santa Clause zájem.

Co se pro Otce Vánoc změní

Už od prvního pohledu je jasné, že bílý vous doplní červená rouška ladící s oblekem. Nutné ovšem budou i změny v případě sezení dětí na koleni či předávání dárků elfy. „Než abychom se snažili skrýt fakt, že má Otec Vánoc roušku, vyrobili jsme masky z rudého sametu s bílou kožešinou, která vypadá skutečně elegantně. Fungují pěkně, jak jsme zjistili, a lidé jsou navíc na roušky zvyklí, takže to problém nebude,“ vysvětluje Lovell.

Mezi dalšími klíčovými změnami bude podle zakladatele agentury Ministry of Fun také rozložení stánků, ve kterých budou Santové, elfové, sobi a další vánoční rekvizity na děti čekat. Musí prý odpovídat tomu, aby „byli metr nebo dva od sebe“. A to se nemá měnit ani při předávání dárků, ačkoliv profesionální herci budou mít k tradičním rukavicím navrch i zmíněné rudé sametové roušky.

„Je jasné, že Otec Vánoc teď dětem dárky do rukou předávat nebude. Přišli jsme ale s důmyslnou metodou, kdy jsou umístěny na saních, které si dítě jenom přitáhne, a tadá, má svůj dárek,“ dodává šéf organizace.

Svůj pohled pro agenturu AP doplnil přímo i jeden ze zaměstnanců, který pracuje pro agenturu už více než deset let, a doufá, že návštěvnost stánků se letos příliš nezmění. „Tento rok byl pro spoustu lidí špatný. O to víc je ale důležité, aby ho prozářily Vánoce a my k nim mohli jít a říkat si: Ano, to je to světlo na jeho konci,“ říká Santa James.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené