Hlavní obsah

„Není čas ztrácet čas.“ Biden představil tým pro boj s klimatickou změnou

Foto: Profimedia.cz

Tak to vypadalo během představení týmu pro boj s klimatickými změnami ve státě Delaware.

Reklama

20. 12. 2020 22:30

Nastupující americký prezident Joe Biden ve svém domovském státě Delaware představil šestičlenný tým, který povede americký boj s klimatickými změnami.

Článek

Jak informoval web BBC, Biden považuje otázku boje s klimatickými změnami za nejvyšší prioritu. „Jsme v krizi. Stejně jako Spojené státy potřebují jednotnou národní reakci na pandemii covidu-19, potřebují stejnou odpověď na klimatické změny,“ uvedl v sobotu nově zvolený americký prezident. Dodal, že „není čas ztrácet čas“.

Tento přístup je podle AP posunem od prezidentského období Donalda Trumpa, které poznamenaly snahy o zvýšení produkce ropy a zemního plynu, ale také zrušení některých předchozích vládních rozhodnutí, které se ochranou životního prostředí zabývaly.

Biden se naopak pokusí zvrátit nebo zablokovat mnoho iniciativ Trumpovy administrativy. Důraz klade také na ochranu nízkopříjmových a menšinových komunit, které jsou klimatickými změnami nejvíce zasaženy.

Příští americký prezident si v oblasti klimatu klade vysoké cíle. „Jako prezident uvedu Ameriku na cestu k dosažení výroby elektřiny bez emisí uhlíku do roku 2035. Na cestu, kterou žádný budoucí prezident nemůže zvrátit,“ uvedl Biden v neděli na Twitteru.

Kdo bude v Bidenově týmu?

Nově vytvořenou kancelář zaměřenou na globální oteplování povede bývalá šéfka Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Gina McCarthyová, napsala agentura Reuters. V čele EPA byla McCarthyová během mandátu bývalého prezidenta Baracka Obamy.

Jejím poradcem by se měl stát dosavadní zástupce newyorského guvernéra pro energetiku a životní prostředí Ali Zaidi.

Do čela EPA chce Biden Michaela Regana, který je nyní zodpovědný za oblast životního prostředí v Severní Karolíně. Regan bude prvním Afroameričanem v čele této agentury.

Biden, který má být slavnostně uveden do funkce amerického prezidenta 20. ledna příštího roku, se podle AP zavázal vybudovat administrativu odrážející různorodost USA.

Ministerstvo pro energetiku povede bývalá guvernérka Michiganu Jennifer Granholmová, která podle webu Deutsche Welle v minulosti často hovořila o tom, že je nutné energetickou politiku přehodnotit s ohledem na klimatické změny.

Bidenovou nominantkou do vedení Rady pro kvalitu životního prostředí (CEQ) je Brenda Malloryová. CEQ koordinuje federální úsilí v oblasti životního prostředí a úzce spolupracuje s agenturami a dalšími kancelářemi Bílého domu na rozvoji environmentálních a energetických politik a iniciativ. Tato rada podle AP rovněž dohlíží na kontrolu životního prostředí prakticky u všech velkých infrastrukturních projektů a radí prezidentovi v hlavních environmentálních otázkách. Malloryová by rovněž byla první Afroameričankou na této pozici.

Do funkce ministryně vnitra Biden jmenoval ženu domorodého původu. Současná poslankyně za Nové Mexiko Deb Haalandová bude první indiánkou ve vedení amerického ministerstva vůbec. Jako ministryně vnitra by Haalandová hrála klíčovou roli při řízení environmentálních politik státní správy.

Všechny kandidáty, kromě McCarthyové a jejího poradce Zaidiho, kteří budou působit v nově vytvořené kanceláři, musí ještě schválit Senát.

Všech šest nominantů se v sobotu představilo společně s Bidenem a nastávající viceprezidentkou USA Kamalou Harrisovou ve Wilmingtonu, ve státě Delaware. Kandidáti hovořili o své osobní minulosti, kvalifikaci a plánech, napsal web Washington Post.

Nestandardní výměna prezidentů

Přechodné období po prezidentských volbách USA letos probíhá nestandardně. Proces předávání moci vznikající administrativě začal až ke konci minulého měsíce, ačkoli o Bidenově vítězství bylo jasno už 7. listopadu.

V sobotu navíc úřadující americký ministr obrany Chris Miller nařídil, aby se napříč Pentagonem se zástupci Bidenova tábora zastavila jednání. S odvoláním na nejmenované vysoce postavené vládní činitele to v pátek napsal zpravodajský web Axios. Ministerstvo obrany následně hovořilo o „oboustranně dohodnuté sváteční přestávce“, jeden z Bidenových poradců však toto tvrzení popřel.

Miller, který ministerstvo obrany vede teprve necelých šest týdnů, tvrdí, že ministerstvo „nezrušilo ani neodmítlo žádný rozhovor“ a že jednání budou po vánoční přestávce pokračovat. Jeden ze šéfů Bidenova přechodného týmu Yohannes Abraham ale oponuje, že „žádná oboustranně dohodnutá sváteční přestávka nebyla“. Místo vzájemné dohody podle něj došlo k „náhlému ukončení již tak omezené spolupráce“ ze strany ministerstva.

Bidenův poradce Abraham má za to, že je důležité, aby přípravy na předání moci pokračovaly i v posledních dnech roku. Po prvotním zpoždění jejich začátku podle něj, stejně jako v případě boje s klimatickými změnami, není času nazbyt.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované