Hlavní obsah
Velký znak České republiky

Volby do Senátu

Výsledky 2. kola voleb
Sečteno 100 %
Výsledky voleb

Nepomuk slaví 300. výročí blahořečení sv. Jana, odhalili tam staronovou sochu

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

15. 5. 2021 16:33

V Nepomuku v sobotu odhalili a požehnali „staronovou“ litinovou sochu sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti. Stojí uprostřed kruhové křižovatky U Pyramidy při výjezdu z čtyřtisícového města na České Budějovice.

Článek

Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého silně omezuje pandemie koronaviru. Hlavní akcí bude nedělní poutní mše v kostele sv. Jana Nepomuckého, kterou bude sloužit arcibiskup Dominik Duka. Do Nepomuku v sobotu večer dorazí zhruba 25 českých a moravských biskupů, kteří tam budou jednat do 19. května. Naposledy tam byla podobná akce v roce 1993, kdy se konaly oslavy 600 let od umučení tohoto nejznámějšího českého světce. Oslavy ve městě, kde se kolem roku 1340 narodil, připravovaly radnice, farnost, Matice sv. Jana Nepomuckého a další spolky 1,5 roku. Kvůli problémům s pandemií nejsou tak propagované.

Sochu pokřtil generální vikář českobudějovické diecéze David Henzl. Odhalení a požehnání přihlíželo asi 150 lidí při hlavní silnici Plzeň - České Budějovice. Zhruba 180 centimetrů vysoká litinová socha, stará 108 let, se našla náhodou při výkopu díry pro strom v létě 2019 v zahradě psychiatrické léčebny ve Lnářích, jež bývala do roku 1950 klášterní zahradou. Podle předsedy Matice sv. Jana Nepomuckého a místního sochaře Václava Česáka byla zakopaná řádem Bosích augustiniánů mezi lety 1925 až 1927. „Byla tam uschována, protože v té době nastala velká dehonestace katolických památek,“ uvedl.

Sochu vyrobily v roce 1913 arcibiskupské slévárny v Rožmitálu pod Třemšínem a poté byla umístěna v obci Tchořovice, odkud se pak dostala na zahradu kláštera. „Jisté je, že tam socha byla uložena pietně a záměrně, protože její plastické části a obličej byly umístěny břichem dolů, aby je tak nehlodal zub času,“ uvedl starosta Jiří Švec (za ANO). Podle něj šlo o boží vnuknutí, že se deset kilometrů od Nepomuka našla socha, která patří do rodiště sv. Jana. „Kvůli zachování patiny litiny je šedočerná,“ vysvětlil Švec.

Celkové náklady na renovaci, žulový podstavec a úpravu plochy křižovatky vyšly téměř na 400.000 korun. Od lidí se vybralo na podstavec do 50 tisíc korun. Restaurování, které zařizovala matice, provedl Tomáš a Rudolf Matějkovi a podstavec kameník Václav Chlupsa. „Kámen jsme dostali sponzorsky z lomu Slatina,“ řekl Česák. Podle něj sochu augustiniáni věnovali farnosti, která ji zapůjčila městu na 50 let. „Je to nejkrásnější a největší socha svatého Jana, kterou teď ve městě máme, je jich tu do 15,“ uvedl Švec. Umístění monumentů na kruhové křižovatce volí podle něj česká města stále častěji. Socha bude večer osvícená. Podle Česáka je po Evropě přes 33.000 soch sv. Jana Nepomuckého a dvojnásobek po celém světě.

„Zítra (V neděli) vyjde v 09:30 průvod všech biskupů z arciděkanství do kostela sv. Jana,“ uvedl starosta. V Nepomuku bude mít sbor biskupů pracovní setkání 17. a 18. května. Kromě jednání a mší navštíví zámek a kostel Zelená Hora nad Nepomukem a Klatovy. Druhým hlavním termínem oslav je 30. květen, kdy bude od 10:00 Světová svatojánská pouť, kterou bude sloužit plzeňský biskup Tomáš Holub. „Na ni měli přijet zahraniční kněží, ale řada nedorazí,“ řekl Švec. Ve stejný den v 17:00 začne na náměstí vystoupení sopranistky Evy Urbanové v předvečer výročí blahořečení. „Bude ho přenášet Česká televize. Máme prodáno 700 vstupenek, myslím, že 800 lidí se tam vejde,“ řekl starosta.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované