Hlavní obsah

Než skončí vánoční trhy: Vypravili jsme se otestovat, kde mají dobrý svařák

Stážisté Seznamu z týmu Sherlock vyrazili otestovat svařené víno v Praze.Video: Tým Sherlock, Seznam Zprávy

 

Reklama

28. 12. 2019 21:30

Stážisté Seznamu z týmu Sherlock se vypravili na tři trhy v centru Prahy, kde testovali svařené víno.

Článek

Svařák alias horké víno, mulled wine, glühwein nebo třeba glögg, populární horký nápoj, který neodmyslitelně patří k chladným zimním dnům. V období kolem Vánoc je možné si ho koupit skoro na každém rohu, patří k tradiční nabídce trhovců. Někdo do něj dává cukr, hřebíček, skořici nebo badyán, jinde ho připravují s kousky ovoce. Jeho chuť, kvalita i cena se přirozeně liší nejen na jednotlivých trzích, ale i stánek od stánku. Pojďme se podívat, kde stážistům Seznamu chutnalo nejvíc.

Staroměstské náměstí

První ochutnávky proběhly v půli prosince na nejpopulárnějších a největších vánočních trzích v Praze. Na Staroměstském náměstí se to hemžilo turisty i místními. Táhne je tam i vánoční strom, jehož slavnostní rozsvícení zahajuje každoroční trhy. První stánek Kingswood u orloje nebyl právě šťastnou volbou. Přestože si můžete kromě klasického červeného svařáku objednat i bílý, z testu vyšel nejhůř. Svařák si zde dáte za 70 korun, což je jednotná cena na celém Staroměstském náměstí, ale moc si nepochutnáte. Nápoj byl zbytečně horký, chuť kyselá, koření žádné. Pozitivem ale byla možnost platby kartou a také příjemná obsluha.

Kruhový stánek uprostřed Staromáku, kam se stážisté vydali poté, byl příjemným překvapením. Svařené víno měli sladké, hodně kořeněné a s vysokým procentem alkoholu. Za vysokou cenu zde dostanete odpovídající kvalitu a cukr navíc. Nakonec navštívili dva stánky v blízkosti vánočního stromu. Zápas mezi Chicken and drinks a protějším Drinks and snack dopadl remízou. U obou byl nápoj dobrý, v odpovídající kvalitě. U prvního ze zmíněných se dá vytknout pouze obsluha, u Drinks and snack byla výhodou možnost platit kartou.

Náměstí Republiky

Dále se stážisté vypravili na náměstí Republiky. Na doporučení tvůrců Honest Guide Janka Rubeše a Honzy Mikulky navštívili boční trhy před supermarketem Billa a podrobili chuťové zkoušce tři stánky. Milá obsluha ve stánku Vánoční nápoje připravila nápoj do polystyrenového kelímku. Ten neurazil, ale ani neoslnil. Vítaným bonusem však byl citron nebo pomeranč navíc. Oproti Staromáku zde byly lidové ceny, u Vánočních nápojů si dáte svařák za 50 korun.

Opravdu dobrý, silný a kořeněný nápoj čekal hned u dalšího stánku s výmluvným názvem Poctivý svařák. Usměvavá obsluha ho navíc připravila do eko kelímku. Tým Sherlock pak příliš neoslovil svařák ze stánku Svařák – Hot wine, který byl však od stejné společnosti. Stály se před ním sice fronty, ale horké bílé víno bylo mdlé a nepomohla mu ani švestka na dně. Přesto u týmu Sherlock trhy na náměstí Republiky vyhrály – ať už kvůli nižším cenám, ekologickým kelímkům nebo tzv. svařákovému průkazu. Kartičce, na kterou sbíráte razítka, přičemž každý jedenáctý svařák máte zdarma, platí tři sta let, takže se nemusíte bát, že ho letos nestihnete využít.

Václavské náměstí

Ochutnávky skončily na Václavském náměstí, které bylo spíše zklamáním. Chuť nápojů neodpovídala ceně 70 Kč. Nejlepším stánkem byl Hot wine Svařák s milou obsluhou, kořeněnou chutí vína a citronem navíc. U bezejmenného stánku uprostřed Václaváku a stánku Pivo, víno dostali stážisté průměrné nápoje, které jim sice pomohly přečkat zimní mráz, ale příště se radši zastaví jinde.

Vánoční trhy na náměstí Republiky končí 30. prosince, na Staroměstském a Václavském náměstí jsou dokonce do 6. ledna.

+22

Reklama

Doporučované