Hlavní obsah

Nic se platit nebude. A už teď jsme částku stáhli na polovinu, říká Babiš k auditu

Foto: Profimedia.cz

Český premiér Andrej Babiš tvrdí, že se nic vracet nebude a „ta částka také nesedí“.

Reklama

12. 1. 12:11

Premiér má již jen několik týdnů na to, aby se postavil ke svému sřetu zájmů, o němž je Brusel skálopevně přesvědčen.

Článek

Evropská komise odeslala koncem listopadu do Česka audit, podle kterého Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Česko může přijít zřejmě o několik stovek milionů korun. Babiš střet zájmů popírá a nelíbí se mu, že komise vykládá české právo.

Ministerský předseda opakovaně tvrdí, že Česko žádné peníze Bruselu vracet nebude. V nedělním pořadu Partie na televizi Prima ale přitom řekl, že české úřady už požadovanou částku snížily na polovinu. „Nejde o finální zprávu, částka už je vyjednaná na polovinu, jedná se o přibližně 215 milionů,” řekl v pořadu.

Předběžná zpráva z loňského května vyčíslovala pokutu pro Česko na 451 milionů korun. To byly podle auditorů dotace, které české úřady neoprávněně přidělily Agrofertu. V konečné se pak objevuje konkrétní suma 285 milionů korun s tím, že další dotace má ale Česko prověřit. Nicméně auditoři například ustoupili od vracení dotací, které Agrofert získal v době, kdy Andrej Babiš skončil ve vládě Bohuslava Sobotky a nebyl až do voleb v žádné exekutivní funkci.

Jednotlivé kroky, jak má stát s auditními zjištěními naložit, popisují auditoři v závěrečné pasáži své konečné zprávy. Její překlad si projděte níže v galerii.

Babiš se v pořadu také pustil do organizace Transparency International. Ta na začátku týdne upozornila na kličku v novém návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů firem.

Podle návrhu by Babiš byl za vlastníka fondů, do kterých vložil firmu Agrofert, ale nikoliv vlastníka Agrofertu. Změna pravidla pro určování skutečného majitele svěřenského fondu se v novele objevila po připomínkovém řízení na konci roku 2019 na návrh Ministerstva financí vedeného Alenou Schillerovou.

„Organizace Transparency International je zkorumpovaná a vytváří na mě soustředěný tlak. Stojí za tím staré struktury – tradiční strany, protože jim vadím,“ uvedl Babiš.

Babišův střet zájmů potvrdil i druhý audit Evropské komise. Jak upozornil server Neovlivni.cz, poslala Evropská komise do Prahy šest kopií konečné verze auditní zprávy, která konstatuje, že premiér nadále ovládá Agrofert.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené