Hlavní obsah

Ničivé požáry v Kalifornii vzaly život už osmi lidem a další se pohřešují

V neděli zemřel při boji s požárem i jeden z hasičů. (Video: AP, Reuters)

 

Reklama

30. 7. 2018 7:08

Počet obětí rozsáhlých požárů v Kalifornii se zvýšil na osm, několik dalších osob se pohřešuje. Plameny na severu země spálily na 360 kilometrů čtverečních porostů a zničily přes 650 domů.

Článek

Lesní požáry, které týden sužují sever Kalifornie, mají už osm obětí a další lidé se pohřešují. Informovaly o tom v neděli místní úřady. V celé Kalifornii s lesními požáry bojuje už na 12 000 hasičů.

(Video: Nela Vejvodová, AP)

Požár v oblasti města Redding na severu Kalifornie je podle agentury AP nejhorším z lesních požárů, které nyní sužují západ Spojených států od státu Oregon přes Kalifornii, Nevadu až po Texas. V oblasti města Redding zemřelo při něm za týden už šest lidí, z toho dva hasiči a dvě děti.

Boj s ohnivým živlem ztěžují vysoké teploty a měnící se směr větru. Na severu Kalifornie se od minulého pondělí zatím podařilo uhasit jen asi pět procent požárů, na další plochy porostu se však oheň dál šíří. Velitel z kalifornského úřadu pro ochranu lesů Bret Gouvea byl v neděli optimistický, podle ně se oheň už nešíří tak rychle jako v předchozích dnech.

Podle kalifornských úřadů bylo evakuováno asi 50 000 lidí. Šestá oběť, o níž v neděli informovala místní policie na severu Kalifornie, byla podle policie osoba, která se přes varování úřadů neevakuovala.

Kvůli extrémním horkům umírají po světě lidé. Kde je situace nejvážnější?

(Video: Klára Galová, AP, Reuters)

Požár nadále zuří také u Yosemitského národního parku ve střední části Kalifornie a v horách východně od Los Angeles nedaleko Palm Springs. V těchto oblastech shořelo už nejméně 260 kilometrů čtverečních porostů. Yosemitský park zůstane kvůli ohni uzavřen ještě nejméně do pátku. V neděli zemřel při boji s požárem poblíž Yosemitského parku třiatřicetiletý hasič, oznámily to místní úřady.

Časosběr postupu ničivých plamenů:

(Video: Reuters)

Americký prezident Donald Trump už vyhlásil pro stát Kalifornie stav nouze, což umožní úřadům postižených oblastí žádat o federální pomoc.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované