Hlavní obsah

Nizozemci protestují proti Černému Petrovi. Tradiční postava je prý rasistická

Tradiční průvod svatého Mikuláše v nizozemském Apeldoornu. (Video: Klára Mališová, AP)

 

Reklama

20. 11. 2019 11:33

Nizozemské děti nechodí po boku Mikuláše a anděla trestat čert, ale Černý Petr. Postava však rozděluje tamní společnost – v posledních letech se kvůli ní v ulicích pravidelně protestuje. Podle některých je Černý Petr rasistický.

Článek

Jako Černý Petr se v Nizozemsku maskují lidé světlé pleti, kteří si obličej a tělo barví černou barvou a na hlavu si nasazují černé paruky. Zvyk se však stal terčem kritiky – aktivisté tvrdí, že se jedná o rasistickou postavu.

V posledních dnech kvůli tomu do ulic v nizozemském Haagu vyrazily protestovat tisíce lidí. Demonstrace organizátoři plánují i v několika dalších městech po celé zemi. Minulý týden policie v Haagu zatkla čtyři lidi poté, co se rozbíjením oken a házením ohňostrojů pokoušeli zastrašit aktivisty bojující proti postavě Černého Petra. V minulosti už kvůli tomu došlo několikrát k násilným střetům.

Zastánců ubývá

Počet Nizozemců, podle kterých není sváteční tradici třeba měnit, v poslední době klesá. Stále ale převažuje počet těch, kteří si chtějí Černého Petra s černou tváří zachovat. Podle nejnovějšího průzkumu, o kterém informoval deník The Independent, jde o 59 procent Nizozemců, 26 procent si naopak myslí, že tradice by se měla postupem času změnit.

V roce 2011, kdy se v ulicích Nizozemska proti černému pomocníkovi Mikuláše protestovalo poprvé, bylo pro změnu barvy pleti Černého Petra pouze sedm procent Nizozemců.

Organizace spojených národů nizozemskou vládu opakovaně vyzvala, aby předvánoční slavnosti zbavila jakýchkoliv rasistických prvků. Ta se ale do současnosti k požadavku nijak nevyjádřila.

Podobné pohoršení nedávno vyvolala fotografie kanadského premiéra Justina Trudeaua. Ten se v roce 2001 oblékl na karneval s arabskou tematikou do kostýmu postavy ze seriálu Tisíc a jedna noc, nechyběla ani začerněná tvář. Snímek letos v září zveřejnil americký magazín Time a vyvolal tím pohoršení napříč kanadskou společností.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované