Hlavní obsah

Noční protesty před parlamentem v Makedonii. Lidé nesouhlasí s novým názvem státu

Protesty ve Skopje. (Video: Veronika Krátká, AP)

18. 6. 2018 12:21

Stovky lidí v Makedonii se shromáždily v neděli večer před budovou parlamentu v hlavním městě Skopje. Vyjádřily tím nesouhlas s nově podepsanou dohodou s Řeckem o názvu státu.

Článek

Na násilných demonstracích proti dohodě s Řeckem o názvu státu bylo v neděli večer v makedonské metropoli Skopje zraněno několik lidí. Podle místních médií v nemocnici lékaři ošetřili sedm policistů a tři protestující. Policie nejméně 11 osob zadržela, informovala dnes agentura DPA.

Policie použila slzný plyn a zábleskové granáty, aby rozehnala násilné protesty před budovou parlamentu. Demonstranti prolomili zátarasy a házeli po policistech kameny a dělbuchy. Televize 1TV informovala, že mezi zraněnými byl i její kameraman.

Protesty byly namířeny proti dohodě mezi Skopje a Aténami o změně názvu Makedonie. Bývalá jugoslávská republika se má nově jmenovat Republika Severní Makedonie. Řecko díky tomu přestane blokovat vstup země do NATO a EU. Příslušnou dohodu v neděli podepsali zástupci obou zemí.

S dohodou však vyjádřily nesouhlas stovky lidí na obou stranách. V Aténách policie nasadila proti demonstrantům, kteří se pokoušeli vniknout do budovy parlamentu, pepřový sprej.

Makedonie, jež vznikla v roce 1991 jako jeden z nástupnických států Jugoslávie, sousedí na jihu se stejnojmenným řeckým regionem. Na historický název Makedonie ale podle Řecka nemá nárok žádná jiná země.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené