Hlavní obsah

Další zákazy padají: Vláda změnila pravidla na hranicích, pro kadeřnice i řidiče

Foto: Profimedia.cz

Vláda i v pondělí jednala o opatřeních proti šíření nového typu koronaviru.

25. 5. 19:03

Vláda zmírnila řadu omezení na hranicích, ve školách i na pracovištích. Ministři schválili i pokračování podpůrných programů. Projděte si kompletní přehled novinek.

Článek

Otevřené hranice s Rakouskem a Německem

Od úterý budou kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem pouze namátkové, otevřou se všechny silniční a železniční přechody. Vláda schválila návrh ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Nadále ale bude povinné při vstupu do země předkládat negativní test na nemoc covid-19, zároveň zůstává v platnosti opatření neumožňující vstup do Česka turistům.

Občané EU na tři dny a s testem

Občané Evropské unie s negativním testem mohou nově vstoupit na území České republiky za účelem práce nebo návštěvy příbuzných, ale pouze na 72 hodin. Od středy budou moci Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti negativních testů a bez karantény, pokud se vrátí zpět do své země do 48 hodin.

Otevřená letiště

Pro lety v schengenském prostoru se budou moci od úterý nově využít i další letiště v České republice, a to v Brně-Tuřanech, Ostravě-Mošnově, Karlových Varech, Pardubicích a Praze-Kbelích. Dosud bylo pro mezinárodní lety otevřeno pouze pražské Letiště Václava Havla.

Antivirus C

Vláda schválila i Antivirus C. Program umožňuje odpustit sociální odvody, které činí 24,8 procenta z pracovníkova výdělku. Prominout se mohou za červen až srpen firmám do 50 zaměstnanců. Zájemci nesmějí propustit víc než desetinu lidí, snížit proti březnu sumu na mzdy o víc než desetinu a čerpat jinou podporu z Antiviru. Firmy nemusejí o peníze žádat, jednoduše peníze za daný měsíc nezaplatí a kontrola proběhne až zpětně.

DPH z 15 na 10 pro kulturu a sport

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny.

Podpora zemědělců

Podle schváleného návrhu budou firmy moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů. Tzv. zelená nafta je nárok na vrácení části spotřební daně z minerálních olejů prokazatelně spotřebovaných pro zemědělskou prvovýrobu.

Konec nákupní doby pro důchodce

Přestane také platit omezení, podle kterého mohou do větších obchodů s potravinami, hygienickým zbožím, kosmetikou a drogerií v době od 08:00 do 10:00 jen osoby starší 65 let. Opatření z druhé poloviny března mělo ochránit seniory jako hlavní rizikovou skupinu před nákazou nemocí covid-19.

Děti ve školách

Žáci druhého stupně základních škol, středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol se mohou v omezené míře vrátit do lavic 8. června, a to podle návrhu ministra školství Roberta Plagy (ANO). Školy pro žáky připraví aktivity podle svých možností. Nebudou fungovat každý den jako první stupeň základních škol, ale spíše ve formě konzultací, podobně jako je tomu již nyní u žáků posledních ročníků základních či středních škol. Do speciálních škol se budou moct vrátit děti se zdravotním postižením od 1. června.

Chytrá karanténa 2.0

Projekt takzvané chytré karantény se přesunul pod Ministerstvo zdravotnictví. Vláda na něj vyčlenila dalších 148 milionů korun. Dosud chytrou karanténu vedl 90členný centrální řídící tým zřízený pod armádou jako poradní orgán vlády vedený náměstkem Romanem Prymulou.

Kadeřníci, plavčíci a další bez roušek a štítů

Kabinet schválil i návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), aby kadeřníci nemuseli nosit ochranné štíty. Také zaměstnanci pracující ve vzdálenosti dvou a více metrů od sebe už nebudou muset nosit roušku, stejně jako řidiči veřejné dopravy, pokud nejsou v přímém kontaktu s cestujícími, a plavčíci či učitelé plavání.

Na programu byl i návrh Ministerstva průmyslu posunout dokončení přechodu na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2 o čtyři měsíce na konec října. Posun si vyžádá maximálně 50 milionů Kč navíc. V březnu bylo vypínání stávajících vysílačů kvůli koronaviru pozastaveno. Úprava systemizace zase počítá s více penězi na platy zaměstnanců hygienických stanic či s personálním posílením velvyslanectví v Moskvě či Národní sportovní agentury.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené