Hlavní obsah

Obama poslal miliony Palestincům. Jen pár hodin před Trumpovou inaugurací

Obama poslal palestinské samosprávě 221 milionů dolarů.

 

Reklama

24. 1. 2017 21:21

Republikáni peníze pro palestinskou samosprávu roky blokovali. Trump je více nakloněn Izraeli.

Článek

Dárek na rozloučenou. I tak by se dal popsat jeden z posledních kroků Baracka Obamy ve funkci. Pár hodin před inaugurací Donalda Trumpa totiž v tichosti poslala administrativa končícího prezidenta palestinské samosprávě 221 milionů dolarů. Republikánští zákonodárci v Kongresu přitom několik let odmítali Palestincům tyto peníze uvolnit.

Obama o svém rozhodnutí oficiálně informoval Kongres jen chvíli před Trumpovým převzetím úřadu, uvedla agentura AP. Nový prezident USA už dříve oznámil, že hodlá tok peněz pro Palestince zastavit.

Peníze pro OSN i na boj se změnou klimatu

Trump tak navazuje na snahu republikánských kongresmanů, kteří se staví proti financování palestinské samosprávy. Jejich funkce je v tomto ohledu pouze poradní, ale v minulých dvou letech byl jejich postoj respektován.

Kromě palestinské samosprávy Obamova končící administrativa odsouhlasila mimo jiné i poskytnutí čtyř milionů dolarů na boj s klimatickými změnami. Jeden milion pak dostanou organizace OSN.

Otázka velvyslanectví v Izraeli

Donald Trump již před nástupem do úřadu avizoval vstřícnější postoj k Izraeli, než jaký zastávala Obamova diplomacie. Ještě před inaugurací zmiňoval, že by USA mohly přesunout svou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Trumpova inaugurace ve dvou minutách (Video: Jaroslav Brousil)

Mluvčí Bílého domu ale kontroverzní záměr před dvěma dny mírnil. Uvedl, že Washington je teprve v rané fázi jednání o možnosti velvyslanectví přestěhovat. Takový krok by zřejmě vyvolal ostrý odpor v arabském světě.

Status Jeruzaléma je dlouhodobě předmětem sporů mezi Izraelem a Palestinci. Ti počítají s východním Jeruzalémem jako s hlavním městem svého budoucího státu. Izrael město prohlásil za svou nedělitelnou metropoli.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v dopise Trumpovi poukázal na „rizika” přesunu ambasády. Mělo by to podle něj katastrofální dopad na mírový proces, na řešení konfliktu v podobě ustavení dvou států a na stabilitu i bezpečnost celého regionu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované