Hlavní obsah

Obnovená Galerie architektury v Brně se dnes otevřela veřejnosti

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

9. 12. 2020 23:26

Obnovená Galerie architektury v Brně se dnes otevřela návštěvníkům. Provozuje ji Fakulta architektury Vysokého učení technického s Nadací české architektury.

Článek

Aktuální výstava mapuje projekt Adama Hudce, jenž se zaměřil na prach a prašnost ve městech jako problém i fenomén. Výstava potrvá do konce roku, informovala ČTK za organizátory Romana Tomášková.

Provozování galerie je součástí snah fakulty architektury navázat kontakt a dialog s odbornou i širší veřejností. Univerzita podle děkana Jana Kristka není „věží ze slonoviny“ a měla by vstupovat do veřejného prostoru.

„O to se mimo jiné pokoušíme také v rámci pilotního otevření Galerie architektury v Brně. Nechat zajít na úbytě tuto pro návštěvníky dostupnou a atraktivní instituci by bylo nenahraditelnou ztrátou pro brněnskou kulturu,“ uvedl Kristek.

Galerie architektury sídlí ve Starobrněnské ulici. Návštěvníci tam nyní najdou Hudcovu výstavu Prachovnice. Prostřednictvím drobných i větších objektů a instalací, včetně vzorků fasád, chce zviditelnit prach, který v krátkém čase vytváří „patinu“ staveb, přičemž zároveň jde o projev negativních dopadů lidské činnosti.

„Prachovnice jsou vědecko-uměleckým projektem zkoumajícím prachové částice jako informační nosič toxinů i virů, produktů naší kultury a ekonomických cyklů, které se postupem času usadily na fasádách nejen kulturních památek. Tato vrstva prachu se neustále odstraňuje jako symbol hořké pravdy o znečištěné přírodě, toxicitě vzduchu a všudypřítomné klimatické změně,“ popsal Hudec.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované