Hlavní obsah

Obyvatelé Salisbury si stěžují na pozdní varování před nervovým plynem. Mayová kvůli exšpionovi možná ohlásí sankce

Policie objevila v Salisbury stopy jedu. (Video: Veronika Krátká, AP, Reuters)

 

Reklama

12. 3. 2018 14:25

Policie objevila ve dvou restauracích v Salisbury stopy nervového plynu, který zřejmě otrávil bývalého špiona Sergeje Skripala. Britská zdravotnická služba vyzývá lidi, kteří tato místa navštívili, aby si vyprali oblečení a vyčistili všechny předměty, které měli v tu dobu u sebe.

Článek

Britská policie při vyšetřování otravy exšpiona Sergeje Skripala našla stopy jedu v restauraci Zizzi a v hospodě The Mill v centru Salisbury. Policie zatím vychází z toho, že podezřelý není nikdo z hostů ani zaměstnanců, kteří v podnicích spolu se Skripalovými byli. Britská zdravotnická služba ale vydala prohlášení, v němž vyzývá, aby lidé, kteří tato dvě místa 4. a 5. března navštívili, věnovali pozornost očistě svých věcí. Mají si vyprat veškeré ošacení a omýt všechny předměty, které měli u sebe, včetně mobilních telefonů či brýlí.

V pondělí se sejde britská Rada pro národní bezpečnost, aby projednala nejnovější informace o pokusu o vraždu bývalého ruského dvojitého agenta a jeho dcery. Na premiérku Theresu Mayovou je vyvíjen tlak, protože do útoku by mohlo být zapojeno i Rusko.

Mnoho britských médií naznačuje, že vláda už má téměř hotový seznam řady odvetných opatření, včetně diplomatických vyloučení a sankcí, kdyby se potvrdilo zapojení Ruska do incidentu. Takový vývoj by znamenal propad vztahů mezi Velkou Británií a Ruskem až k nejnižšímu bodu od konce studené války.

Policejní týmy dále intenzivně vyšetřují pokus o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, kteří jsou už týden v kritickém stavu po kontaktu s nervovým jedem. Případem se zabývá přes 200 policistů z protiteroristické jednotky a v Salisbury na jihu Anglie operují i jednotky chemických specialistů. Z varování zdravotnických úřadů vyplývá, že se jim podařilo najít stopy jedu ve dvou podnicích, které Skripal a jeho dcera Julija navštívili, než na ulici zkolabovali.

„Ačkoli těm, kdo se na těchto místech pohybovali, nehrozí žádná okamžitá zdravotní rizika, je možné, i když nepravděpodobné, že pokud látka přišla do kontaktu s ošacením či osobními věcmi, může na nich v minimálních množstvích setrvat a tak se dostat na pokožku. Opakovaný kontakt pokožky s kontaminovanými věcmi by mohl představovat drobné zdravotní riziko,” uvedly úřady v oficiálním prohlášení. Podle odhadu se výzva týká asi pěti stovek lidí.

„No, myslím, že mohli o kontaminaci informovat o něco dříve, protože moje dcera byla v hospodě, v době, kdy se incident měl odehrát. Byla trochu zklamaná, protože jí bylo pouze řečeno, aby si vyprala všechny své šaty, kabelky a tak dále. O týden později, to je už možná trochu pozdě,” uvedla místní obyvatelka Julia Hayes.

Stopy nervově paralytické látky, kterou podle všeho byli otec a dcera otráveni, hledá policie i na dalších místech v Salisbury, kde se oba minulou neděli pohybovali. Nejen v jejich domě, ale například i na hřbitově, kde se zastavili u hrobu Skripalovy manželky a syna.

Podle informací deníku Daily Mail chemičtí experti zkoumají mimo jiné i kytici, kterou Skripal na hřbitov přinesl. Nevylučují přitom, že právě ona mohla být nosičem vzácné jedovaté látky. O jakou látku šlo, zatím policie nesdělila.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová po sobotním zasedání vládního výboru pro krizové situace COBRA oznámila, že vyšetřovatelé identifikovali na 240 svědků a 200 důkazů. Podle ní policie postupuje velmi zevrubně a profesionálně.

Kolem případu panuje od začátku velký rozruch kvůli podezření, že by za otravou bývalého ruského agenta mohla stát Moskva. Britští oficiální představitelé jsou nicméně velmi zdrženliví, protože žádný konkrétní důkaz na takové propojení zatím neukazuje. „Je tady policejní vyšetřování, které je postaveno na důkazech, a my půjdeme tím směrem, kam nás důkazy povedou... Pokud ale důkazy ukážou na zapojení nějakého cizího státu, pak půjde o velice vážnou věc a vláda patřičně zareaguje,” řekl stanici BBC ministr financí Philip Hammond.

Mapa Jiřího Hoška o otravách jedy. (Video: Hošek, Seznam Zprávy)

Šestašedesátiletého Skripala a jeho třiatřicetiletou dceru Juliji našli kolemjdoucí v bezvědomí v neděli 4. března v centru Salisbury. Od té doby jsou oba ve vážném stavu v nemocnici.

Skripal dlouhá léta působil jako agent ruské vojenské rozvědky a v 90. letech se nechal naverbovat pro spolupráci s britskou tajnou službou MI6. Ruská Federální bezpečnostní služba jej v roce 2004 zatkla kvůli podezření, že britské zpravodajské službě vyzradil desítky ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení za špionáž. V roce 2010 jej Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Od té doby žije Skripal v Británii.

Celý pořad Mapa Jiřího Hoška sledujte každé pondělí od 22:00 na celoplošné Televizi Seznam.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované