Hlavní obsah

Odborníci radí: Neplaťte kyberútočníkům výkupné, prodraží se to

Ilustrační fotografie.

Reklama

15. 5. 2020 17:40

Globální průzkum společnosti Sophos ukazuje, že v případě zaplacení výkupného po ransomwarovém útoku činí náklady organizace v průměru 1,4 milionu dolarů. Když nezaplatí, je to 730 000 dolarů.

Článek

Společnost Sophos, která se zaměřuje na řešení kybernetického zabezpečení nové generace, zveřejnila výsledky svého globálního průzkumu The State of Ransomware 2020. Odhalil, že zaplatit kyberzločincům za obnovu dat zašifrovaných během ransomwarového útoku není snadnou ani nenákladnou cestou k nápravě. Ve skutečnosti se náklady organizace na obnovu dat při zaplacení výkupného téměř zdvojnásobí.

O průzkumu

Průzkum The State of Ransomware 2020 provedla nezávislá specializovaná agentura na průzkumy trhu Vanson Bourne v lednu a únoru 2020.

V rámci průzkumu bylo dotazováno 5000 IT manažerů s rozhodovací pravomocí ve 26 zemích: v České republice, Francii, Německu, Spojeném království, Itálii, Nizozemsku, Belgii, Španělsku, Švédsku, Polsku, Turecku, Spojených státech, Kanadě, Brazílii, Kolumbii, Mexiku, Indii, Nigérii, Jihoafrické republice, Austrálii, Číně, Japonsku, Singapuru, Malajsii, Filipínách a Spojených arabských emirátech.

Všichni respondenti byli z organizací se 100 až 5000 zaměstnanci.

Více než polovina (51 %) organizací má za posledních 12 měsíců zkušenost se zásadním ransomwarovým útokem. O rok dříve to bylo 54 procent. Při téměř třech čtvrtinách úspěšných útoků na organizace byla zašifrována data.

Průměrné náklady na řešení dopadů takového útoku, včetně odstávek, ztracených objednávek, provozních nákladů atd., ale bez výkupného, byly více než 730 000 dolarů. Avšak u organizací, které se rozhodly zaplatit výkupné, se průměrné náklady téměř zdvojnásobily na 1,4 milionu dolarů. Více než čtvrtina organizací zasažených ransomwarem zaplatit výkupné odmítla.

„Organizace se mohou cítit pod velkým tlakem, aby zaplatily výkupné a vyhnuly se tak odstávce, která poškodí jejich podnikání. Na první pohled se zdá, že zaplacení výkupného je účinným způsobem, jak obnovit data. Ale to je omyl. Zjištění společnosti Sophos ukazují, že zaplacení výkupného nijak výrazně nezmírní potíže s nápravou, pokud jde o čas a náklady. Důvodem je, že k obnově pravděpodobně nestačí pouze jediný kouzelný dešifrovací klíč. Útočníci často sdílejí několik klíčů a jejich použití k obnově dat může být složitou a časově náročnou záležitostí,“ říká Chester Wisniewskize společnosti Sophos.

Více než polovina (56 %) z dotazovaných IT manažerů byla schopna obnovit data ze záloh i bez zaplacení výkupného. Jen ve velmi malém počtu případů (1 %) nevedlo zaplacení výkupného k obnově dat. V organizacích z veřejného sektoru ale tento podíl roste na 5 %. Ve výsledku se pak 13 % organizacím z veřejného sektoru už nikdy nepodařilo šifrovaná data obnovit, zatímco celkově je podíl takových organizací jen 6 %.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení je ale veřejný sektor ransomwarem zasažen nejméně. Výrazný útok během uplynulého roku zaznamenalo pouze 45 % z dotazovaných organizací v rámci této kategorie. V globálním měřítku jsou ransomwarem nejvíce postiženy soukromé podniky z oblasti médií, volného času a zábavního průmyslu. Ransomwarový útok zde uvádělo 60 % dotazovaných společností.

Reklama

Doporučované