Hlavní obsah

Ohlédnutí za rokem 2018: Situace v Česku vejde do učebnic ekonomie

30. 12. 2018

Abychom měli platy jako v Německu, musíme se zbavit rysů levné ekonomiky, říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy. (Video: Seznam.cz)

Jedna z „šílených“ předpovědí pro letošek zněla, že Unii ovládne Rakousko-Uhersko. „Není to úplně mimo,“ říká Radek Špicar.

Článek

Výrobní firmy nemají, kde brát lidi, platí pokuty za to, že dodávají pozdě. Je tu bezprecedentní situace v tom, kolik třeba zaměstnáváme vězňů, popisuje v rozhovoru pro pořad Barvy byznysu viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar jeden z klíčových ekonomických momentů končícího roku 2018.

Na ten jsme se podívali mimo jiné optikou „šílených předpovědí“, které každoročně vydává renomovaná investiční banka Saxo Bank. Dánský ústav například prorokoval, že hybatelem unijních událostí se stanou bývalé země Rakouska-Uherska, že ženy prorazí do vedení velkých podniků a také se zhroutí bitcoin a burzy a přijde tak dlouho předpovídaná krize.

Co vyšlo a jak? To jsme rozebrali podrobně s Radkem Špicarem. A přidali pár vlastních klíčových událostí.

Pořad Byznys sledujte každý všední den od 14:00 a 21:30 (v pátek pak 18:15) na celoplošné Televizi Seznam.

Jak nás naladit? Jednoduchý návod najdete ZDE.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Nejméně 22 lidí zemřelo při sesuvech půdy a záplavách na Filipínách

  Záplavy ve střední části Filipín vyvolal tajfun. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na filipínský úřad pro řešení katastrof. Počet obětí se může zvýšit, protože záchranné operace stále pokračují. Místní média píší o desítkách pohřešovaných osob.

 • Volby v Bangladéši provází násilí, nejméně deset mrtvých

  Parlamentní volby, které začaly v neděli ráno v Bangladéši, provázejí násilné střety. Podle posledních zpráv zemřelo nejméně deset lidí.

  Před volebními středisky na jihovýchodě země přišli o život přinejmenším dva lidé, napsala agentura DPA s odvoláním na informace úřadů. V okrese Rangamati při bitce mezi stoupenci vládní strany Lidová liga a hlavní opoziční formace kolem Bangladéšské nacionalistické strany (BNP) zemřel nejméně jeden člověk, sdělila místní policie. Další lidé utrpěli zranění.

  Před volebním střediskem v okrese Čitágáon byl podle policie zabit stoupenec opozice, který se spolu s dalšími aktivisty snažil trhat hlasovací lístky. Policisté tvrdí, že na tyto osoby stříleli poté, co se stali terčem jejich útoku.

  V Rangamati se násilnosti rozhořely už několik hodin před otevřením volebních středisek. Dvě skupiny provládních a protivládních voličů se tam do sebe pustily s noži, mačetami a holemi ve snaze ovládnout místní volební středisko. Klid nastolil až zásah armády.

  Za hlavního favorita voleb je považována Lidová liga premiérky šajch Hasíny Vadžídové, která by mohla získat již třetí mandát v čele vlády. Hlavním protivníkem je opoziční aliance kolem BNP.

  Právo hlasovat má 104 milionů ze 160 milionů obyvatel Bangladéše. O celkem 300 křesel v zákonodárném sboru se uchází 1860 kandidátů. Výsledky voleb by měly být oznámeny v pondělí.