Hlavní obsah

Olomoucká teologie natáčí dokument o životě lidí během pandemie

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

5. 4. 2021 13:36

Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci se rozhodla v pěti dílech dokumentárního cyklu zachytit životní příběhy lidí během pandemie covidu-19.

Článek

Prostor v něm mají dostat zdravotníci, rodiče-samoživitelé, podnikatelé, děti i senioři. Cílem je ukázat, s jakými těžkostmi se obyčejní lidé musejí vyrovnávat, nejen v profesní rovině, ale také v osobním životě. Tvůrci cyklu zároveň hledají protagonisty, kteří by se chtěli o svůj příběh podělit.

Dokumentární cyklus bude režírovat Markéta Kopejtková. „Hlavním cílem těchto videí je sdílení několika lidských osudů, které zasáhla pandemie covidu-19 a která se dotýká nás všech. Chceme lidem touto cestou pomoci. Ukázat jim, že se v těžké situaci nenacházejí sami, a dodat jim odvahu, aby nepropadali beznaději. Více než kdy jindy nám přijde důležité se neuzavírat, mluvit o problémech a ukazovat na ně,“ uvedla režisérka.

Protagonistou úvodního dílu bude přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady František Duška. Další díly cyklu chtějí dát prostor matkám a otcům samoživitelům, studentům, lidem, kteří musí po několika letech ukončit své podnikání, a také těm, kterým na covid-19 zemřel někdo blízký. Důležitým tématem bude také díl o konspiračních teoriích, uvedli tvůrci dokumentárního cyklu.

Podle děkana fakulty není cílem dokumentu lovit senzace. „Považujeme za důležité natočit příběhy lidí z těchto subkultur, aby jejich výpověď pomohla lidem, kteří se nacházejí v podobné situaci. Důležité je samo sdílení příběhů - člověk si uvědomí, že v tom není sám. Věříme, že síla těchto dokumentů se ukáže i v době, kdy budeme na těžké časy s covidem už jen vzpomínat. Dokumenty přispějí také k zachycení důležitého společenského mezníku,“ uvedl děkan Peter Tavel.

Tvůrci snímku se v této souvislosti zároveň obracejí na veřejnost, která by se chtěla se svými příběhy zapojit do natáčení. Potřeba je k tomu stručně popsat, jak jim covid-19 zasáhl do života, a tyto podklady zaslat do poloviny dubna Janě Cohlové z Institutu sociálního zdraví CMTF UP na e-mailovou adresujana.cohlova@oushi.upol.cz.

Reklama

Doporučované