Hlavní obsah

Na evakuaci je pozdě, hlásí Florida. Kdo nestihl před hurikánem ujet, musí se schovat

Irma zasáhla Kubu a míří směrem k Floridě (Video: Reuters)

 

Reklama

9. 9. 2017 23:00

Možná nejsilnější hurikán v historii měření se blíží k Floridě.

Článek

Hurikán Irma už se prohnal přes Kubu a nyní míří na Floridu. Za svou cestu si vyžádal nejméně 24 obětí. Na Floridě byla nařízena evakuace 5,6 milionu lidí, což je čtvrtina obyvatel státu. Ne všichni se ale už stihnou ze svých domovů přemístit. V oblasti Malých Antil zuří také hurikán José, který nese stupeň nebezpečnosti 4. Postupně by měl zeslábnout nad oceánem.

Hurikán Irma jsme sledovali v online zpravodajství.

23:02 - Největší město, které stojí Irmě v cestě, je pravděpodobně půlmilionová Tampa. Jak se bude bouře pohybovat v následujících dnech, se můžete podívat ve videu.

Předpověď pohybu hurikánu Irma na následující dny (video:Windy.com). (Video: Jakub Říha)

22:47 - Příchod hurikánu Irma bude nejvážnějším testem amerických jaderných elektráren po posílení jejich odolnosti vůči přírodním pohromám, které následovalo po havárii v japonské Fukušimě v roce 2011. Na floridském pobřeží se nacházejí čtyři jaderné reaktory. Irma si bude razit cestu na jihozápad Floridy, kde jsou podle agentury Reuters dva reaktory elektrárny Turkey Point.

Firma Florida Power & Light (FPL), provozovatel elektrárny, reaktory před nástupem Irmy uzavře. Turkey Point je asi 40 kilometrů jižně od Miami. FPL rovněž zastaví reaktory v elektrárně ve městě St. Lucie na bariérových ostrovech při východním pobřeží. Elektrárna s dvěma jadernými reaktory leží 200 kilometrů severně od Miami.

22:23 - Irma je momentálně asi 200 kilometrů jihovýchodně od oblasti Key West. Stále si drží stupeň tři a její oko se pohybuje rychlostí zhruba 14,5 kilometru za hodinu.

22:05 - Jakou spoušť za sebou nechala bouře Harvey v texaském Houstonu? Na satelitních snímcích můžete srovnat, jak vypadalo město před tím, než se jím prohnal doposud nejdražší hurikán v historii Spojených států, a v jakém stavu ho živel opustil.

Satelitní snímky zaplaveného Houstonu (Video: DIGITAL GLOBE, AP)

21:44 - Miami jako město duchů. Záběry z dronu ukazují vylidněné ulice a město čekající na nápor bouře.

21:25 - Na hurikán se připravuje i zoo v Miami. Jak, se můžete podívat ve videu.

Zoo v Miami kvůli hurikánu stěhuje zvířata (Video: Reuters)

21:00 - Ve státech Alabama a Virginie byl vyhlášen stav ohrožení. Z pobřežní oblasti státu Georgia se má evakuovat na 540 000 lidí.

20:51 - Vlny na pobřeží Key Westu předznamenávají příchod bouře. Ta míří na jihozápad státu Florida. Ohroženo je zejména půlmilionové město Tampa. Aglomerace Miami s šesti miliony obyvateli zůstane podle meteorologů zřejmě největšího náporu ušetřena.

20:29 - Hurikán zatím na Floridě způsobil výpadky elektřiny, které zasáhly asi 25 000 lidí, oznámil guvernér Rick Scott. Ze své rezidence ve městě Naples na východním pobřeží Floridy, která ho podle agentury AP stála 15 milionů dolarů, Scott evakuoval celou svou rodinu.

20:22 - Podle amerických lékařů ohrožuje příchod silného hurikánu osoby závislé na alkoholu a drogách. Lidé bojující s návykem se mohou dostat do potíží, protože ničivý živel přináší stres a strach. Zdravotníci nyní obcházejí narkomany a rozdávají jim injekční stříkačky, aby odvrátili hrozbu nákazy. Kliniky nabízející drogovou náhradu metadon přidělují mimořádné dávky na dobu pět dnů. Metadon je připraven i ve veřejných krytech.

20:01 - Pohotovost mají podle AP i floridské hřbitovy, protože hurikán může vyrvat nebožtíky ze země. Rakve se mohou v mimořádně silném větru změnit v projektily. „Nacházíme je pak na stromech nebo plovoucí v řekách a dostat je zpátky je obtížné, už kvůli identifikaci,” řekl novinářům Mike Trinkley z floridské hřbitovní služby.

Scott sice nařídil rozsáhlou evakuaci, ta se ale hřbitovů týkat nemůže. „Jsme bezmocní, nemůžeme s nimi hnout. Snažíme se jen po hurikánech likvidovat škody,” citovala AP Johna McNamaru z floridské pohřební služby StoneMor Partners.

19:44 - Dvoumilionová Havana vyhlásila stav ohrožení, nejvyšší stupeň pohotovosti v případech přírodních pohrom. Postupující hurikán Irma hrozí kubánské metropoli záplavami, vlny rozbouřeného oceánu mohou dosáhnout výše až osmi metrů. Problémy bude mít Havana částečně i v neděli.

Ohroženy jsou pobřežní čtvrti města, jehož část se nachází v záplavové zóně. Voda už částečně zaplavila pobřežní promenádu Malecón, ulice bičuje nepřetržitý silný déšť, vítr vyvrací stromy a ničí sloupy veřejného osvětlení. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti. Podle místních úřadů je to díky včasné a masové evakuaci.

19:33 - Ticho před bouří, tak popisuje ve videu současnou situaci Ondřej Zouhar žijící v oblasti Siesta Key v jihozápadní části Floridy. Hurikán Irma sem dorazí během neděle.

Čech žijící v Siesta Key na Floridě popisuje situaci před hurikánem Irma. (Video: Ondřej Zouhar)

18:42 - Vítr bude hnát vodu do vnitrozemí. Pokud rychlost větru přesáhne 250 km/h, může voda stoupnout klidně i o pět metrů.

18:12 - Bez elektřiny je podle některých informací na 30 000 osob. Úřady tvrdí, že 50 000 lidí našlo přístřeší v jednom ze zhruba 300 míst, kam se mohou obyvatelé Floridy před hurikánem schovat.

17:29 - Irma opět slábne. Meteorologové přiřadili bouři stupeň číslo tři z pěti možných.

17:12 - Jak to vypadá uvnitř hurikánu? Posádka letadla, které jím proletělo tento týden, vše zaznamenala.

Letadlo agentury NOAA proletělo skrze bouři Irma (Video: AP)

16:49 - Češka žijící na Floridě natočila blížící se bouři. 

Hurikán Irma se blíží na Floridu. Doprovází jej hustý déšť (Video: Redakce Seznam)

16:40 - Bouře Irma zdevastovala ostrov Svatý Martin. Katastrofa za sebou nechala zpustošené hotely a jiné budovy. Na ostrově zemřeli v důsledku katastrofy čtyři lidé.

Irma zdevastovala ostrov Svatý Martin (Video: AP)

16:20 - Irma nabrala na intenzitě. Podle serveru Gurdian se síla hurikánu zvedla na pátý stupeň.

15:59 - Floridský guvernér Rick Scott varuje obyvatele před rychlým přívalem vody. Hladina by podle něj v některých místech mohla dosahovat výšky 180 až 365 centimetrů nad úroveň terénu. „Všechen tento příval nepřežijete,” zní z guvernérových úst. Během řeči vyzýval občany k evakuaci.

15:35 - Češka žijící na Floridě se rozhodla sama s dětmi přečkat hurikán doma. Zabarikádovala okna, navařila guláš do sklenic a nyní čeká, až bouře ustane. Jak bude sledovat zpravodajství bez přívodu elektřiny a jak vyřešila problém s přídělem balené vody, se můžete podívat v rozhovoru.

Rozhovor s Věrou Vopršalovou Horowitz, Češkou žijící na floridském pobřeží.

15:13 - V Miami se zvedá vítr. Krátce po deváté hodině ráno začíná město na jihu Floridy zkrápět déšť a bičovat vítr.

14:29 - Kolaps dopravy na silnici 95. Lidé se rozhodují pro přečkání hurikánu v domovech, protože včasná evakuace autem je kvůli zácpám již téměř nemožná.

13:56 Počet lidí bez proudu se odhaduje na 9 milionů. Kvůli odstavení jaderných elektráren zveřejnila energetická společnost FPL odhad počtu spotřebitelů, kterých se toto opatření dotkne.

13:30 - Českou aplikaci používají lidé v oblastech, zasažených hurikánem. Před začátkem tropické bouře Irma se pohybovala návštěvnost české aplikace na předpověď počasí, Windy.com, okolo 200 000 uživatelů denně. Nyní se ale počty přístupů na stránky Windy blíží k milionu. Aplikace si dokonce našla své místo i v krizovém štábu Dominikánské republiky. Na rozhovor s jedním z vývojářů se můžete podívat ve videu.

Rozhovor s Tomášem Zámečníkem, vývojářem aplikace Windy.com.

12:56 - Irma nepatrně zeslábla. Oficiálně je opět označena stupněm nebezpečnosti číslo 4.

12:09 - Irma je na cestě k pobřeží Floridy. Hurikán se po zásahu Kuby začal pohybovat směrem k Floridě.

11:38 - Zkáza na Kubě. Pobřeží zasáhl hurikán o rychlosti větru 257 km/h.

9:43 - 5,6 milionu lidí je evakuováno. Irma si vyžádala největší evakuaci v dějinách Spojených států.

9:16 - Irma je nejsilnějším hurikánem na Kubě od roku 1924. Kuba hurikán této intenzity zažila naposledy před více než 90 lety.

8:00 - Hurikán Irma se nachází nad severním pobřežím Kuby. Vítr dosahuje rychlosti kolem 250 km/h.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované