Hlavní obsah

Osobností roku časopisu Time jsou novináři v čele se zavražděným Chášakdžím

Osobností roku magazínu Time jsou novináři. (Video: Martin Zíta, Reuters)

 

Reklama

11. 12. 2018 17:35

Osobností roku časopisu Time se letos stali novináři, kteří se podle listu postavili za pravdu a zasadili se o fakta. O titul se dělí zavražděný saúdskoarabský žurnalista Džamál Chášakdží, dva věznění barmští reportéři pracující pro agenturu Reuters nebo novináři z amerického deníku Capital Gazette, v jehož redakci letos v červnu zabil střelec pět lidí.

Článek

Chášakdží, který psal pro americký deník The Washington Post a ve svých textech kritizoval saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána, byl začátkem října na konzulátu své země v Istanbulu brutálně zavražděn. Rijád dva týdny tvrdil, že novinář odešel z konzulátu živý, později ale přiznal, že byl zavražděn. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) tvrdí, že objednavatelem činu byl korunní princ.

„Statný muž se šedivou bradkou a laskavým vystupováním se odvážil nesouhlasit s vládou své země. Řekl světu pravdu o brutalitě (vlády) vůči těm, kteří by promluvili. A byl za to zabit,“ napsal v úterý v úvodu časopis Time o saúdskoarabském novináři.

Chášakdží se o titul dělí také s barmskými novináři Wa Lonem a Ťjo Sou U. Ti prostřednictvím agentury Reuters zdokumentovali krutý postup centrální vlády proti muslimské menšině Rohingů, za což je soud odsoudil k sedmi letům vězení.

Magazín mimo jiné ocenil také redaktory amerického deníku Capital Gazette a filipínskou reportérku Mariu Ressaovou, která zdokumentovala protidrogové tažení prezidenta Rodriga Duterteho. Podle ochránců lidských práv bylo během policejních zásahů na Filipínách zabito na 12 tisíc lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované