Hlavní obsah

Ostravské Milan Dobeš Museum se otevře ve středu, chystá dvě výstavy

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

11. 5. 2021 15:21

Muzeum, které má své stálé místo v prostorách Gongu v Dolních Vítkovicích, obnoví svou činnost dvěma výstavami. Zve návštěvníky na tvorbu Milana Grygara, abstraktního výtvarníka z evropské neoavantgardy.

Článek

V muzeu je současně k vidění výstava Oko bere uznávané regionální umělkyně Ivany Štenclové, která používá neobvyklé výtvarné techniky. Muzeum se po pauze vynucené epidemií znovu otevře ve středu 12. května.

„Po nucené kovidové pauze nabídneme vedle stálých expozic hned dvě výstavy naprosto rozdílných autorů,“ řekla mluvčí Dolních Vítkovic Eva Kijonková. Dodala, že Milan Grygar patří ke generaci autorů, kteří na přelomu 50. a 60. let přešli k abstrakci. Ve své tvorbě tíhne k oproštěnému výrazu a práci s kontrolovanou náhodou. Spojuje zájem o vizuální a zvukovou stránku uměleckého projevu, podle Grygara je toto spojení naprosto přirozené, dáno existencí obou druhů v dlouhé kulturní historii.

Výtvarnice Ivana Štenclová zase tvoří portréty a figurální kompozice. „Využívá k tomu bohaté spektrum výtvarných prostředků, mnohé z nich jsou velmi neobvyklé. Vyjadřuje se v liniích, nikoliv v barevných plochách. Vytváří díla na pomezí obrazu, reliéfu a objektu,“ doplnila mluvčí.

Jako podklad Štenclové kromě plátna slouží sololitové desky, použitá prostěradla, rentgenové snímky, ale v poslední době také plechy. Význam obrazu je stejně jako jeho forma často mnohovrstevnatý. Systematicky se zabývá odhalováním vytěsněných traumat a zobrazováním především rodinných vztahů.

Milan Dobeš Museum připravilo pro své návštěvníky také interaktivní zábavu, přesněji řečeno interaktivní portréty, na kterých si každý příchozí může vyzkoušet praktickým způsobem tvorbu Ivany Štenclové. Popřípadě může prostřednictvím fragmentu z jednotlivých děl najít její konkrétní umělecké dílo.

Návštěvníci se mohou podívat i na stálou výstavu věnovanou tvorbě Milana Dobeše a jeho přátelům. Z československých umělců jsou to díla Zdeňka Sýkory a Jiřího Koláře, dále pak díla světových autorů Josefa Alberse, Richarda Anuszkiewicze, Getulia Alvianiho, Richarda Paula Lohseho, Güntera Fruhrtrunka, Gyuli Kosice a mnoha dalších.

Reklama

Doporučované