Hlavní obsah

Ovocná piva baví i tradiční pivaře, v létě se jich prodá až desetkrát víc

4. 8. 2019

Rozhovor s generálním ředitelem Staropramenu Petrem Kovaříkem. (Video: Oliver Sálus, Seznam.cz)

Česko je pivní velmocí. Vedle tradiční čepované dvanáctky ale letí, hlavně pak přes léto, pivní ovocné mixy. Jaký je trend na trhu a co může za nárůst prodeje piv v obchodech?

Článek

Ovocné pivní mixy jsou sezónní záležitostí. „Pijí se samozřejmě i v zimě, nicméně v letním období se jich prodává desetkrát víc,” říká generální ředitel Staropramenu Petr Kovařík.

Stále více táhnou ale i nealkoholické varianty ovocných piv. Za tím podle Kovaříka stojí zdravý životní styl, rozšířené letní sporty, jako například cyklistika, a jednoduše i teplé počasí. Jedná se přitom o celosvětový fenomén. „CItrusové příchutě jako citron a grapefruit táhnou po celém světě, u jiných příchutí to tak docela neplatí,” říká Kovařík.

Za posledních dvanáct měsíců utratili Češi za pivo v obchodech téměř 20,1 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 8,7 procenta. Rostoucí trend maloobchodu je zřejmý již několik let a ovlivnily jej regulace včetně protikuřáckého zákona. „Spousta hospod prostě zmizela a má to důsledek samozřejmě i na pivo. Češi nyní raději pijí ležáky, oblíbili si jednorázová balení, takže piva v plechovkách letí a roste celá kategorie maloobchodu,” uzavřel Kovařík.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Hasiči na Břeclavsku dál vyprošťují muže zasypaného ve studni

    Asi dvacet hasičů pokračuje dnes ve vyprošťování muže, kterého v sobotu ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku zasypala zemina ve studni v hloubce asi deset metrů. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jan Dvořák. Zatímco v sobotu hasiči mluvili o tom, že muž mohl přežít ve vzduchové kapse, nyní už pracují s verzí, že hledají jen tělo. Podle Dvořáka nelze očekávat, že by se k němu dnes jednotky dostaly. Práce postupují pomalu s ohledem na statické zabezpečení studny. Na místě jsou i báňští hasiči.

  • Írán zadržel v Perském zálivu zahraniční tanker

    Námořní síly Íránských revolučních gard zadržely v Perském zálivu zahraniční tanker pašující ropu do arabských států, oznámila dnes íránská státní televize. Velitel revolučních gard upřesnil, že tanker převážel 700 tisíc litrů ropy a na jeho palubě bylo zadrženo sedm námořníků. Podrobnosti zatím nejsou známy.

  • Íránec propuštěný na tři dny z vězení utekl zpět do Kanady

    Íránec, který měl trvalý pobyt v Kanadě a který byl v Íránu odsouzen k doživotnímu vězení za vývoj počítačového programu, jenž byl údajně využíván k nahrávání fotografií na pornografické stránky v perštině, utekl zpět do Kanady. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC. Saíd Malekpúr z Íránu uprchl, když byl z vězení propuštěn na tři dny. Za mřížemi si v islámské republice odpykal 11 let. Malekpúrův případ se řadí k několika podobným kauzám, kdy byly v Íránu poslány do vězení osoby s dvojím občanstvím či trvalým pobytem v cizině. Írán dvojí občanství neuznává.