Hlavní obsah

Pachatel teroristických útoků v Paříži stanul před soudem. Prokuratura pro něj žádá 20 let vězení

Začíná soud s teroristou z Paříže (Video: Reuters)

 

Reklama

5. 2. 2018 17:50

Jediný přeživší pachatel teroristických útoků v Paříži z roku 2015, Salah Abdeslam, stanul v pondělí před soudem. Zatím ale není souzen přímo za útok, ale za přestřelku s policií, které se zúčastnil při svém zatýkání.

Článek

Za přísných bezpečnostních opatření začal dnes v Bruselu proces se Salahem Abdeslamem, jediným přeživším podezřelým z teroristických útoků z listopadu 2015 v Paříži. V belgické metropoli ale čelí pouze obžalobě ze střelby na bruselské policisty při zatýkání v březnu 2016. Na počátku dal obžalovaný prostřednictvím svého advokáta najevo, že si nepřeje, aby fotoreportéři pořizovali jeho snímky. Následně odmítl odpovídat na otázky. Prokurátorka žádá pro Abdeslama a jeho společníka 20 let odnětí svobody. Původně se hovořilo o tom, že obžalovanému hrozí až 40 let vězení.

Nyní osmadvacetiletý Abdeslam se podle vyšetřovatelů podílel na pařížských teroristických útocích ze 13. listopadu 2015, při kterých zahynulo 130 lidí. Na rozdíl od svého bratra i dalších členů teroristické buňky při atentátu nebyl zabit ani nespáchal sebevraždu, ale odjel z Paříže do Bruselu. Několik měsíců se pak úspěšně skrýval.

„Jste Salah Abdeslam, narozený v Bruselu 15. září 1989?“ dotázala se soudkyně Marie-France Keutgenová. „Nechci odpovídat na otázky,“ odpověděl obžalovaný, který odmítl povstat s tím, že se cítí unaven. „Obvinili mě, a tak tu jsem a zachovávám mlčení, což je mé právo. Mé mlčení ze mne nedělá ani zločince, ani viníka. Bráním se mlčky, protože bych chtěl, abychom se spoléhali na vědecké a hmatatelné důkazy, a ne na zdání či na to, co si myslí veřejné mínění,“ prohlásil Abdeslam v odpovědi na naléhání soudkyně. Zdůraznil, že s muslimy se zachází nejhůře a jsou souzeni nejhorším způsobem, bez presumpce neviny, avšak nebojí se, protože věří v Alláha - a k tomu už nemá co dalšího dodat.

Zklamaní, ale nikoli překvapení byli z Abdeslamova mlčení pozůstalí po obětech atentátu. „Nikdy jsem si osobně nemyslel, že by byl ochoten spolupracovat s belgickou justicí, když nespolupracuje s justicí francouzskou," prohlásil Philippe Duperron, jehož syn Thomas přišel o život při krveprolití v pařížské koncertní síni Bataclan.

Proces, který má trvat každý den do pátku s výjimkou volné středy, provázejí výjimečná bezpečnostní opatření. Nad budovou, kde se soud odehrává, přelétává vrtulník, přístupy střeží obrněné vozy a ozbrojenci.

List Le Figaro na svém webu poznamenal, že vzhledem k tomu, že si obžalovaný nepřeje vypovídat, by proces mohl skončit ještě dříve, než se plánovalo.

Osmadvacetiletý Francouz marockého původu se podle vyšetřovatelů podílel na teroristických útocích v Paříži ze 13. listopadu 2015, při kterých zahynulo 130 lidí. Na rozdíl od svého bratra i dalších členů teroristické buňky při atentátu nebyl zabit ani nespáchal sebevraždu, ale odjel z Paříže do Bruselu. Několik měsíců se pak úspěšně skrýval.

Belgičtí policisté ho nakonec našli v jednom z domů v bruselské části Forest. Při razii 15. března 2016 Abdeslam a další islamista Sofiane Ayari tři policisty postřelili a dokázali uniknout. Třetí radikál Mohamed Belkaid, který se s nimi skrýval, při incidentu zahynul.

Abdeslama se nakonec podařilo o pár dní později zadržet v bruselské čtvrti Molenbeek. Čtyři dny po jeho zatčení zaútočili teroristé na letišti a v metru v Bruselu. Atentát si vyžádal 32 mrtvých.

U soudu se mají Abdeslam s Ayarim zodpovídat z pokusu o vraždu policistů a nedovoleného ozbrojování, obojí v souvislosti s terorismem. Abdeslama vydala Belgie předloni kvůli teroristickým útokům v Paříži do Francie. Zde bude kousek od hranic po dobu procesu držen ve francouzské věznici. Odtud bude každý den dojíždět k belgickému soudu.

„Již jsem vypovídal před policisty, víc nechci říct," řekl soudkyni spoluobviněný Ayari. Ještě dříve tvrdil, že ani on, ani Abdeslam na bruselské policisty nestříleli.

Prokurátorka Kathleen Grosjeanová naopak dokazovala, že střelné dráhy a množství 21 střel vypálených z bruselského bytu na policisty svědčí o tom, že islamisté měli v úmyslu strážce zákona zabít.

Čtyřiadvacetiletý Tunisan Ayari se do Evropy dostal ze Sýrie přes řecký ostrov Lesbos v davech uprchlíků, převážně Syřanů. Zájem o něj má i francouzská justice, pravděpodobně aby jej mohla obvinit v souvislosti s pařížskými atentáty, poznamenala AFP.

Proces byl původně plánován již na prosinec, Abdeslamův obhájce si ale vyžádal jeho odložení. Soud by měl vyřknout rozsudek v pátek. Podle některých belgických médií by ovšem po dnešním začátku mohly následovat další průtahy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované