Hlavní obsah

Padesátistupňová vedra už v roce 2040? Australská města budou mít velký problém

Městům v Austrálii hrozí padesátistupňová horka. Podívejte se na video, jak se kontinent otepluje.

 

Reklama

5. 10. 2017 11:59

Městům v Austrálii hrozí rekordní vedra i přesto, že se dodrží cíle z pařížské klimatické dohody. Vyšší teploty můžou sužovat celý svět, tvrdí vědci.

Článek

Největší australská města Sydney a Melbourne mohou už v létě 2040 zažít rekordní teploty, které budou dosahovat více než 50 stupňů Celsia. Vyplývá to ze studie Australské národní univerzity v Canbeře. Města se tropickým teplotám nejspíš nevyhnou ani v případě, že se splní cíle z pařížské klimatické dohody z roku 2015, varují vědci.

Teplotní rekord zaznamenal státní meteorologický ústav v Sydney v roce 2013, teplota tehdy dosahovala až 45,8 stupně Celsia. V Melbourne se přitom vedra už v roce 2009 vyšplhala na 46,4 stupně. Studie nyní varuje i před rostoucími teplotami na celém území Austrálie.

„Jeden z nejteplejších roků, který jsme zaznamenali celosvětově v roce 2015, by se mohl stát teplotním průměrem už v roce 2025,“ uvedla vedoucí výzkumu Sophie Lewisová, kterou citoval server BBC.

Podle australských meteorologů přitom už loňské léto zlomilo 205 teplotních rekordů, letošní australská zima pak byla vůbec nejteplejší v historii místních meteorologických záznamů. Nevládní organizace Climate Council to přisuzuje globálním klimatickým změnám a používání fosilních paliv.

Reklama

Doporučované