Hlavní obsah

Palach byl rváč, skoro až uličník, řekl proděkan FF UK. Aneb co jste o Janu Palachovi možná nevěděli

Rozhovor s proděkanem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Danielem Soukupem o Janu Palachovi.Video: Kamila Bejlková

 

Reklama

16. 1. 2019 20:00

Jan Palach se na protest proti potlačování svobody upálil na Václavském náměstí přesně před 50 lety. Okolnosti tragické události jsou z dostupných zdrojů známy. Málokdo ale zná přímo Palachovu osobnost. Jaký ve skutečnosti byl?

Článek

„Teprve nedávno vyšly najevo vzpomínky jeho kamarádů a spolužáků o tom, že byl úplně jiný, než jsme si mysleli. Mysleli jsme si, že byl introvertní, samotářský. Jeho přátelé a lidé, kteří ho výborně znali, říkají, že byl rváč, skoro až uličník, a velmi otevřený člověk,“ říká proděkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Daniel Soukup. Kromě toho se zajímal o zbraně a také si z novin vystřihoval články, které referovaly o jižním Vietnamu, kde bylo sebeupálení častou formou protestu. A to se právě stalo Palachovou inspirací.

Vzhledem k Palachově zájmu o zbraně je možné, že uvažoval i o jiné formě protestu. „V den sovětské okupace přijel do Prahy s revolverem a uvažoval o útoku na nějakého sovětského vojáka. Byly tam i úvahy o obsazení Českého rozhlasu. Potom ta radikalita ale nabrala jiný směr,“ doplňuje Soukup.

Tehdy se o svém záměru zřejmě nikomu nesvěřil. Jediné dodnes dostupné vzpomínky z 16. ledna 1969 jsou uchovány v dopisech, které odeslal pár chvil před vlastní sebevraždou. Ty ještě doplnil muž, u kterého si Palach zakoupil kanystry s benzinem. Ten ho popsal jako velmi nápadně bledého.

Proděkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Daniel Soukup v úvodním videu doplňuje i další informace z Palachova života. Informuje také o akcích, které po republice uctívají jeho památku.

Rozhovor je součástí pořadu Ráno na gauči, který můžete sledovat každý všední den od 7:00 na celoplošné Televizi Seznam. Návod k jejímu naladění najdete zde.

Reklama

Související témata:

Doporučované