Hlavní obsah

Papež se setkal s maďarským premiérem Orbánem, varoval před antisemitismem

Foto: Profimedia.cz

Maďarský premiér Viktor Orbán a papež František.

Reklama

12. 9. 12:00

Papež František se v úvodu své první zahraniční cesty od červencové operace střev setkal s maďarským premiérem a prezidentem. V Budapešti, kde hovořil také s biskupy a zástupci židovských komunit, poukázal na hrozbu antisemitismu.

Článek

Před dnešní mší na závěr Mezinárodního eucharistického kongresu se papež setkal s nejvyššími maďarskými představiteli, premiérem Viktorem Orbánem a prezidentem Jánosem Áderem. Po odsloužení mše 84letá hlava katolické církve ještě dnes odpoledne zamíří na Slovensko, kde se zdrží do středy.

Agentura AP označila papežovo setkání s Orbánem za ožehavé a uvedla, že maďarský premiér je příkladem populistického a nacionalistického lídra, které František často kritizuje.

Orbán, jehož protiimigrační politika se neshoduje s Františkovými výzvami ke vstřícnému přístupu k uprchlíkům, papeže přijal v Muzeu krásných umění. Následně spolu jednali soukromě za účasti prezidenta Ádera a představitelů Vatikánu.

Orbán opakovaně svou vládu vykresluje jako obránce „křesťanské civilizace“ v Evropě. V roce 2015 odmítl přijmout migranty z Afriky a Blízkého východu a na jižní hranici země nechal vystavět plot, který má zastavit nápor žadatelů o azyl.

Papež František mnohokrát odsoudil to, co považuje za oživení nacionalistických a populistických hnutí, vyzýval k evropské jednotě a kritizoval země, které se snaží řešit migrační problematiku jednostrannými nebo izolacionistickými kroky.

Papež v Budapešti stráví jen sedm hodin. Odpoledne odletí na Slovensko, kde bude čtyři dny. Papežova krátká návštěva Maďarska podle AP naznačuje, že František nechtěl Orbánovi před parlamentními volbami, jež se uskuteční příští rok na jaře, pomáhat v získávání politických bodů, které by mu přineslo pořádání státní návštěvy.

Organizátoři papežovy cesty však zdůraznili, že František Maďarsko neignoruje, a poznamenali, že maďarská církev a stát ho pozvaly jen na nedělní zakončení mezinárodní konference o eucharistii.

V letadle mířícím do Maďarska papež novinářům řekl, že obnovení cest považuje za velmi důležité. Na dotaz ohledně jeho nedávné operace přitom odpověděl, že se cítí dobře. Na letišti papeže přivítali místopředseda vlády Zsolt Semjén, kardinál Péter Erdö a maďarští biskupové. Papež se usmíval a krátce zamával na děti, které jej přišly přivítat.

Při dnešním setkání se zástupci křesťanských denominací a židovských komunit papež hovořil o „hrozbě antisemitismu, který stále koluje v Evropě a jinde“. „Nejlepší způsob, jak jej (antisemitismus) zneškodnit, je podporovat bratrství,“ uvedl podle agentury AFP.

Odpoledne papež odletí do Bratislavy, hlavní část programu jeho návštěvy Slovenska začne v pondělí. Ve slovenské metropoli se postupně sejde s politiky, zástupci občanské společnosti či představiteli židovské komunity. Na východě země má pak naplánováno kromě jiného setkání s mládeží i Romy. Návštěva hlavy katolické církve v zemi, první od roku 2003, vyvrcholí ve středu mší v Šaštíně nedaleko hranic s Českem.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované