Hlavní obsah

Pardubané rozhodli v referendu, že chtějí Zelenou bránu bez omítky

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

9. 10. 2021 22:21

Lidé v Pardubicích chtějí, aby památkově chráněná Zelená brána zůstala neomítnutá. Pro variantu bez omítky se v referendu vyjádřilo 72,5 procenta hlasujících voličů. Plebiscit je pro město závazný.

Článek

Památkově chráněná věž nemá omítku přes 100 let. Radnice řeší opravu památky, protože zdivo poškozují teplotní rozdíly.

Referendum se uskutečnilo v pátek a sobotu souběžně s volbami do Sněmovny. Vyjádřit se mohlo 68 049 oprávněných voličů Pardubic, v pátek a sobotu tak učinilo 32 964 lidí, 48,4 procenta. Pro variantu bez omítnutí se rozhodlo 22 984 voličů, tedy 72,5 procenta hlasujících a 33,7 procenta ze všech oprávněných voličů Pardubic. " Z toho vyplývá, že referendum je platné," uvedl mluvčí radnice Radim Jelínek.

Dominanta Pardubic vysoká 59 metrů je vstupním místem do historického jádra. Pochází z počátku 16. století, omítku nemá od roku 1912. Město má posudky, které preferují různé varianty oprav brány. Odborníci z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice se obávají, že omítka by nemusela na kamenném zdivu držet a doporučují dlouhodobý monitoring teploty na povrchu a vnitřních vrstvách věže. Z něj by vyplynul další postup oprav. Autorizovaný inženýr pro pozemní stavby Petr Rohlíček ze společnosti pro rekonstrukci památek se přiklání k obnovení vnějších omítek. Podle něj bude zdivo lépe ochráněné před pokračující erozí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované