Hlavní obsah

Pardubickou Explosií otřásl výbuch, jeden ze čtyř zraněných má popáleniny na většině těla

Foto: Háta Sassmannová

Továrna Explosia.

1. 11. 2019 8:45
aktualizováno • 1. 11. 2019 10:46

Dva zranění museli být uvedeni do umělého spánku.

Článek

Výbuch v pardubické továrně Explosia ráno vážně popálil čtyři lidi. Záchranáři je převážejí do popáleninového centra v Praze, uvedl mluvčí záchranky. Podle předběžných informací výbuch nastal v mísírně střelného prachu.

„Krátce po sedmé hodině ranní došlo k zahoření střelného prachu. Při té nehodě byli podle prvotního šetření dva zaměstnanci těžce zraněni a dva středně zraněni,“ řekl Seznamu Martin Vencl, mluvčí společnosti Explosia.

Jeden ze čtyř zraněných při dnešním výbuchu v pardubické Explosii má popáleniny na více než 90 procentech těla. Jeho stav je podle záchranáře více než kritický.

Nejvážněji zraněného přepravili záchranáři letecky do vinohradské nemocnice. Napojili ho na plicní ventilaci, zaintubovali a uvedli do umělého spánku.

Čtvrtý zraněný má popáleniny na více než 30 procentech těla a utrpěl zranění hlavy. Záchranáři jej převezli do Hradce Králové.

Podle Evy Martulové, mluvčí pardubické policie Seznamu na místě jsou stále vyšetřovatelé, kteří zjišťují příčiny a okolnosti zahoření.

Podle informací Seznamu na místo míří ministr průmyslu Karel Havlíček a jeho náměstek.

„Dvě osoby utrpěly popáleniny na více než 30 procentech těla, byly uvedeny do umělého spánku a připojeny na plicní ventilaci. Do Prahy je transportuje vrtulník,“ uvedl mluvčí záchranky Aleš Malý. Další dva popálené převáží do Prahy sanita, jsou při vědomí.

Zákaz vycházení ale není. „Jsme zvyklí, že tady máme občas úniky plynů. Tohle ale není případ, abychom dali zákaz vycházení,“ řekl Seznamu starosta Semtína Vítězslav Čapek.

Zahoření bylo podle jeho informací lokální a mimo areál se žádné látky nedostanou. Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové na místě výbuchu zasahují pouze podnikoví hasiči. „Od nás tam jel jen vyšetřovatel,“ řekla ČTK Horáková.

Obyvatele okolních čtvrtí podobné události příliš nevnímají. „Máme okna přímo naproti areálu, ale o podobných událostech se nikdy nedozvíme.

Ze Semtína se ozývají pravidelně tlumené výbuchy několikrát denně, ale to jsou technologické výbuchy při výrobě, na které jsme zvyklí. Poslední událost, která vyvolala mezi lidmi pozdvižení, byl fialový mrak, který se před asi sedmi lety vznášel nad chemičkou, jinak ty menší události tady nevnímáme,“ uvedl obyvatel domu v městské části Rosice, která se Semtínem sousedí.

Společnost Explosia vyrábí výbušniny a střeliva. Firma existuje od roku 1920, od roku 2002 ji stoprocentně vlastní stát.

Velké neštěstí před osmi lety

Nehody v pardubické Explosii nejsou z povahy zdejší výroby ojedinělé. Státem vlastněná společnost je nejvýznamnějším výrobcem výbušnin, vyrábí se tu černý prach a celosvětově známá trhavina semtex.

Poslední nehoda, jak ji uvádějí webové stránky společnosti, se odehrála před rokem 5. 10. 2018, kdy areálem továrny otřásl výbuch mostní konstrukce. Nikdo nebyl zraněn.

Rok před tím v srpnu 2017 však při zahoření prachu byli zraněni tři zaměstnanci.

Velké neštěstí se v Explosii stalo před více než osmi lety. Exploze při výrobě dynamitové trhaviny Perunit zabila čtyři lidi, výbuch vážně poškodil dva objekty v areálu, škoda byla vyčíslena na více než 60 milionů korun.

Explosia po tomto neštěstí přijala další bezpečnostní opatření.

„Jako jedna z nejdůležitějších opatření byla realizována nadstandardní organizační a technická opatření – kamery, snímače vibrací, apod. Rovněž byla přijata opatření, která mají vést k minimalizaci styku obsluhy se zpracovávanou masou obsahující nitroglyceroglykol,“ citují stránky podniku tehdejšího technického ředitele Explosie Pavla Marečka.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené