Hlavní obsah

Pět dívek zemřelo při únikové hře kvůli špatným elektrickým rozvodům

Pět dívek zemřelo při únikové hře v severopolském Koszalinu. Při požáru se zřejmě otrávily oxidem uhelnatým. (Video: Renáta Matoušková, Reuters)

Pět mladých žen přišlo v pátek o život při požáru v zábavním centru pro únikové hry v Koszalinu na severu Polska. Dívky slavily narozeniny jedné z nich. Jeden člověk skončil s vážnými popáleninami v nemocnici.

Článek

Příčinou pátečního požáru, který vypukl v místnosti během únikové hry v Koszalinu na severu Polska a při němž zahynulo pět dívek, byly elektrické rozvody neodpovídající standardům. Dnes to podle agentury AP uvedl velitel polských hasičů Leszek Suski, který rovněž upozornil na nedbalé bezpečnostní postupy. Podle zástupce hasičů šlo tragédii zabránit, pokud by v objektu byl odpovídající únikový východ.

Děvčata, jejichž těla hasiči našli po zlikvidování požáru, se pravděpodobně udusila. Dívky, kterým bylo 15 let, hrou oslavovaly narozeniny jedné z nich. Zraněn byl asi 25letý mladík, který skončil v nemocnici s popáleninami.

Suski k tragédii řekl, že elektrické vedení bylo uděláno ledabyle a bylo umístěno příliš blízko hořlavým materiálům. Člověk, který měl areál na starosti, navíc zřejmě v době požáru nebyl přítomen.

„Bezpečnost nebyla zajištěna, což vedlo k tragédii,“ řekl Suski. Upozornil, že na místě nebyly řádné evakuační plány a že v provozu hasiči zjistili řadu nedbalostí.

„Tragédie se stala především kvůli tomu, že tam nebyl účinný nouzový východ,” řekl agentuře PAP šéf polských hasičů Leszek Suski.

Mluvčí místních hasičů Tomasz Kubiak řekl, že při zásahu muselo být použito speciální vybavení, aby se záchranáři mohli silou dostat do místnosti.

Podobná zařízení čeká kontrola

Ministr vnitra Joachim Brudziński kvůli tragédii nařídil prověřit bezpečnost podobných zařízení v celé zemi. Podle AP je v Polsku takových areálů provozujících únikové hry přes tisícovku. Mezitím premiér Mateusz Morawiecki kondoloval rodinám obětí. Těm úřady zajistily pomoc psychologů, k podobnému kroku pro kamarády dívek přistoupila i škola, kterou děvčata navštěvovala.

Kondolenci zaslal polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi jeho český protějšek prezident Miloš Zeman. V telegramu napsal, že zprávu o tragickém požáru, který „zmařil pět mladých lidských životů, přijal otřesen a se zármutkem“.

„Sám jsem otcem, a také proto se mě neštěstí v Koszalinu hluboce dotklo. Soucítím s rodinami, které přišly při požáru o děti a jejichž bolest musí být nezměrná. Přeji jim odvahu, soudržnost a sílu k překonání těchto těžkých chvil,” napsal Miloš Zeman a i jménem české veřejnosti vyjádřil hlubokou soustrast polskému prezidentovi i rodinám obětí.

Doporučujeme

Další zprávy