Hlavní obsah

Podle britského ministra zahraničí možná k brexitu vůbec nedojde

„Vystavujeme se riziku brexitové paralýzy,“ prohlásil britský ministr zahraničí Jeremy Hunt. (Video: Eva Krchová, Reuters)

11. 1. 15:52

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt nevyloučil, že brexit nenastane a že Británie z Evropské unie neodejde. Podle Hunta by taková možnost mohla nastat v případě, že poslanci příští týden odmítnou brexitovou dohodu. Tento výsledek by vedl k ochromení země.

Článek

Velká Británie z Evropské unie možná vůbec neodejde, prohlásil to ministr zahraničí Jeremy Hunt. Podle něj parlament nepřipustí, aby země odešla z Evropské unie bez dohody, čemuž současný stav vyjednávání nahrává. Hunt varuje riziky, které by takováto situace přinesla. Podle něj by došlo k zásadnímu narušení důvěry lidí k politikům, uvedl pro BBC.

Británie, která je pátou největší ekonomikou světa, má z Evropské unie odejít 29. března. Hrozí však, že půjde o odchod neuspořádaný, neboť rozvodovou dohodu, kterou s Bruselem dojednala premiérka Theresa Mayová, poslanci příští týden pravděpodobně odmítnou.

„Pokud bude tato dohoda odmítnuta, je pravděpodobnější, že se vystavíme riziku brexitové paralýzy, a pokud to nastane, nikdo neví, co by se mohlo stát. Velké riziko a obavy lidí spočívají v tom, že ve skutečnosti nedostojíme tomu, pro co lidé hlasovali,“ řekl Hunt televizi Sky News.

V jiném rozhovoru Hunt poznamenal, že parlament, v němž vládní Konzervativní strana nemá většinu, pravděpodobně nepřipustí, aby země z EU odešla bez dohody. „Myslím, že nyní se jeví mnohem méně pravděpodobným, že by parlament připustil výsledek bez dohody,“ řekl Hunt BBC.

Doporučené