Hlavní obsah

Podrobně: Takto budete po 11. květnu nakupovat nebo sportovat

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

1. 5. 2020 10:59

Ve čtvrtek vláda oznámila změny, které plánuje od 11. května. A v pátek svolala další tiskovou konferenci, aby vysvětlila, jak vlastně budou fungovat.

Článek

Co nás tedy od 11. května čeká? Budeme moci více a pohodlněji nakupovat. A na některých místech se také zbavíme roušek.

Kadeřnice za dvojitou hradbou

Otevřou se kadeřnictví, holičství, manikúry, pedikúry a další kosmetické služby. Kadeřnice budou muset mít dvojitou ochranu - tedy roušku i obličejový štít. Manikérky a pedikérky budou muset mít nasazené rukavice a měnit je po každém zákazníkovi.

Zkoušení oblečení

Zatím je zkoušení oblečení v obchodech zakázané, od 11. května už to ale půjde. Stejně jako u zkoušení bot si budou muset zákazníci vydezinfikovat ruce. A vrácené oblečení poputuje na den do karantény.

Přísná opatření v nákupních centrech

Až se 11. května otevřou obchodní centra, bude v nich muset být vyčleněný zaměstnanec zodpovědný za dodržování všech pravidel. Například to, jestli se od sebe lidé drží na dva metry a neshlukují se například před výtahy nebo ve frontách.

Sportování bez roušek

Od 11. května umožní vláda sportování až 100 lidí současně včetně závodů a tréninků. Nadále nebudou otevřené kabiny kromě záchodů, řekl šéf Národní sportovní agentury Hnilička. Sportovci nebudou muset mít nasazenou roušku.

Na zahrádce bez roušky

Až se otevřou zahrádky restaurací, lidé na nich si budou smět sundat roušky, aby se mohli napít či najíst. Obsluha bude možná, lidé ale budou muset sedět alespoň 1,5 metru od sebe. Restaurace může zákazníky pustit na toalety, rozestupy se ale budou muset dodržovat i ve frontě na ně.

V kinech diváky rozsadí

Otevřeno budou moci mít kina nebo divadla. Přijít může maximálně 100 diváků a kino je bude muset rozsadit. „Budou sedět jen v každé druhé řadě. Mohou sedět maximálně dva lidé vedle sebe a vedle nich musí být alespoň jedno sedadlo volné,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Popcorn ani pití si v kině nekoupíte.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované