Hlavní obsah

Vojtěch je zlatou rybou v akvárku. I on má co vysvětlovat, říká poslanec

Foto: Seznam Zprávy

Hostem Marie Bastlové byl šéf poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek.

Reklama

26. 5. 13:26
Článek

Hostem Ptám se já byl šéf poslaneckého klubu strany Vlastimil Válek.

„Jsem rád, že se k tomu Dominik postavil jako ‚chlap‘, rezignoval a stáhl se z kandidátky, byť mě to velmi mrzí, udělal ale maximum, co politik může udělat. Teď se stává běžným občanem a u toho už platí presumpce neviny. A byl bych velmi rád, kdyby v těchto případech obecně – jak v případě obětí, tak obviněných – policie fungovala velmi rychle, nezávisle a co nejrychleji odhalila pravdu,“ reagoval na Feriho kauzu s tím, že si umí představit, že může být součástí a zahájením kampaně.

Podle Válka se Feri může v případě očištění vrátit do politiky, byť uznal, že to může být velmi složité. Uvnitř TOP 09 se prý teprve rozhodnou, jak na celou věc budou reagovat a zda se i oni přidají ke hledání případných žen, kterých by se případ mohl týkat a se kterými se Feri mohl potkat v rámci stranických nebo poslaneckých akcí.

„Je to záležitost velmi čerstvá. Zatím jsme to takto neřešili, předsednictvo budeme teprve svolávat. Pokud takové obvinění padlo, musíme o tom diskutovat,“ řekl v rozhovoru Vlastimil Válek. Stejně tak se koalice SPOLU teprve rozhodne, kdo případně po Ferim převezme kampaň pro mladé voliče.

Válek ale v rozhovoru reagoval i na výměnu na postu ministra zdravotnictví. Z čela resortu odešel Petr Arenberger za hnutí ANO poté, co nedokázal vysvětlit nesrovnalosti kolem svého majetku a kolem soukromých studií, které prováděl coby ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Ve funkci ho nahradil Adam Vojtěch z hnutí ANO, který resort už dříve vedl, loni na podzim ale rezignoval.

„Adam Vojtěch se choval vždy korektně, na řadu věcí měl jiný názor, ale snažil se něco konzistentně prosazovat, vtáhl do debaty postupně opoziční poslance a podle mě se choval v diskuzích poměrně korektně. Ale dodnes mi není moc jasné, proč skončil. A i na něj se objevily kauzy – předražené respirátory, které by měl nějak vysvětlit, když se vrací do toho akvária, kde se stává tou zlatou rybičkou, což ministr bezesporu je. Měl by jednoznačně říci, že jsou kauzy nesmyslné a vymyšlené a obhájit se,“ vysvětloval poslanec TOP 09. Je potřeba se ho ptát na to, kdo objednával vakcíny či kdo určoval očkovací strategii. „Budu se ptát, jaký je jeho postoj k zákonům, ke kterým dává pozměňovací návrhy, ale ministerstvo s nimi nesouhlasí, zda je jako ministr bude prosazovat,“ dodal.

Komu měl Babiš nabídnout post místo Vojtěcha? Jaké změny by české zdravotnictví potřebovalo? A chtěl by Válek po volbách stanout v jeho čele?

Poslechněte si rozhovor v úvodním audiu nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.

Ptám se já

Podcast Marie Bastlové. Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Spotify, v Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované