Hlavní obsah

Policie prodloužila lhůtu pro vyšetření kauzy kolem Čapího hnízda do konce dubna

Foto: ČTK

Policie znovu prodloužila lhůtu pro vyšetřování kauzy týkající se Čapího hnízda.

Reklama

31. 12. 2018 15:34

Policie znovu prodloužila lhůtu pro vyšetřování kauzy kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, a to do 30. dubna. Státní zástupce se k prodloužení lhůty vyjádří v rámci následující prověrky, uvedl v pondělí mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Článek

„Policejní orgán dne 21. prosince 2018 písemně státnímu zástupci zdůvodnil, proč nebylo možné vyšetřování skončit, jaké úkony je třeba ještě provést a po jakou dobu bude vyšetřování pokračovat, tj. do 30. dubna 2019,“ uvedl Cimbala s tím, že vzhledem k tomu, že se vyšetřování nachází v neveřejné části, není možné jednotlivé úkony blíže komentovat. V kauze čelí stíhání premiér Andrej Babiš i někteří členové jeho rodiny.

Lhůta pro skončení vyšetřování byla prodloužena už dříve, nejprve měla vypršet na konci září, tehdy ji však kriminalisté přesunuli na 31. prosince. O tom, že bude zřejmě znovu prodloužena, hovořil dozorující žalobce Jaroslav Šaroch už v minulosti. Za to, že při výkonu dozoru nepostupuje zcela efektivně, ho nedávno kritizovalo jak vedení městského státního zastupitelství, tak i nadřízené pražské vrchní státní zastupitelství. Šaroch v rozhovoru pro Deník N kritiku odmítl.

Šaroch se podle mluvčího k prodloužení lhůty vyjádří v rámci prověrky. Podle trestního řádu má možnost pokynem kriminalistům změnit výčet úkonů, které mají být ještě provedeny nebo stanovit odlišně lhůtu, po kterou má vyšetřování ještě trvat.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která před několika týdny spornou dotaci státu vrátila.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované