Hlavní obsah

Policie zatkla české extremisty, podezírá je z terorismu na Ukrajině

Foto: Policie ČR

Ilustrační snímek.

Reklama

21. 4. 10:01
aktualizováno • 21. 4. 13:17

AKTUALIZUJEME. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) během nočních zásahů po celé republice zadrželi extremisty v souvislosti s výjezdy na Ukrajinu. Podezírají je z terorismu.

Článek

Zadržené české občany kriminalisté podle několika zpravodajských serverů podezírají, že jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Policie dnes po desáté hodině upřesnila, že podezírá pět lidí z teroristických činů kvůli zapojení do bojů na východě Ukrajiny na straně tzv. Doněcké lidové republiky, uvedl žalobce.

„Vrchní státní zastupitelství v Praze potvrzuje, že vykonává dozor nad policejním orgánem Národní centrálou proti organizovanému zločinu SKPV, Sekcí terorismu a extremismu, která vede trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu teroristického útoku, trestného činu financování terorismu a trestného činu podpory a propagace terorismu, přičemž tyto trestné činy souvisí se zapojením českých občanů do bojů na východě Ukrajiny na straně tzv. Doněcké lidové republiky. Policejní orgán zadržel pět fyzických osob, doposud nebyl nikdo obviněn. Policejní orgán provádí standardní úkony trestního řízení,“ uvedl žalobce.

Policisté z NCOZ podle několika serverů v noci zasahovali po celé republice. Někteří ze zadržených měli vyjíždět na Ukrajinu a přidávat se k bojům na straně proruských separatistů, další je pouze podporovali, uvedl Deník N. Podle zjištění Respektu a Aktuálně.cz NCOZ v noci zadržela pětici Čechů, členů paramilitantních skupin, kteří organizovali výjezdy českých občanů na Ukrajinu z důvodu boje za proruské separatisty. „Zásahu se účastnily stovky policistů. Dle podezření výjezdy podněcovali zpravodajci GRU z pražské ambasády Ruska, které Česko vyhostilo,“ uvedly servery. Mezi zadrženými je údajně předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl.

Podle informací serveru iRozhlas.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Podle informací serveru se vyšetřování soustředí právě kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Kolem poledne policisté zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

Policejní prezidium na Twitteru uvedlo, že zásah nesouvisí s kauzou Vrbětice. „Úkony trestního řízení prováděné dnešního dne NCOZ nesouvisí s kauzou výbuchů ve Vrběticích,“ napsali policisté na sociální síti.

Policie současně přislíbila, že další informace zveřejní během několika hodin.

Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci a vládě loajálními vojsky tehdy propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly přes 14 000 obětí. Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.

Čech dostal za účast v bojích 15 let

V prosinci loňského roku poslal ústecký krajský soud na 15 let do vězení pětačtyřicetiletého Čecha, který se podle rozsudku zapojil právě v řadách separatistů do konfliktu na Ukrajině. Muž byl souzen jako uprchlý.

„Muži bylo kladeno za vinu, že se od konce května 2014 měl aktivně zapojit do ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny na straně separatistické Doněcké lidové republiky v bojích proti legální vládě Ukrajiny,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Doplnil, že odsouzený byl dokonce separatisty vyznamenán za statečnost.

Muž byl odsouzen jako uprchlý, podle Ibeheje by měl s největší pravděpodobností stále pobývat na východě Ukrajiny. Pokud by byl v budoucnu dopaden a předán do Česka, může požádat o nové projednání případu. Soud ho v novém hlavním líčení nemůže potrestat přísněji než napoprvé.

Muž byl odsouzen za teroristický útok, podle právní úpravy účinné do konce ledna roku 2017 mu hrozilo až 20 let vězení. Český trestní zákoník definuje teroristický útok jako čin spáchaný proti České republice nebo mezinárodní organizaci, zároveň ale uvádí, že české právo poskytuje ochranu proti teroristickým činům i cizím státům.

České soudy v minulosti řešily několik případů spojených s boji na Ukrajině. Z terorismu byl v minulosti obžalován například bývalý český voják Erik Eštu, soudy ho však nakonec potrestaly za službu v cizích ozbrojených silách podmíněným trestem. Pavlu Kafkovi nedávno podle České televize uložil Vrchní soud v Praze za účast na organizované zločinecké skupině tříletý nepodmíněný trest. Zatím nepravomocně potrestal pražský městský soud za boj na straně separatistů Bělorusa Alexeje Fadějeva, za účast na organizované zločinecké skupině mu uložil 4,5 roku vězení.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované