Hlavní obsah

„Pomsta režimu na obyčejných lidech”. 800 Poláků půjde před soud kvůli protivládním protestům

Po protivládních demonstracích v Polsku je stíhaných několik stovek lidí (Video: Reuters, Ruptly)

 

Reklama

24. 10. 2017 14:30

Důvodem obvinění několika stovek Poláků je údajné neuposlechnutí policejního pokynu k rozchodu, bránění povoleným akcím či rušení veřejného pořádku při protivládních protestech.

Článek

Asi osm stovek Poláků čelí v celé zemi obviněním z různých přestupků souvisejících s účastí na protivládních protestech. Uvedl to opoziční list Gazeta Wyborcza. Podle něj jde o „pomstu režimu na obyčejných občanech” a o „kolektivní politické procesy”.

Na lavici obžalovaných se ocitli například účastníci demonstrace před sněmovnou při sporném schvalování rozpočtu loni v prosinci, aktivisté, kteří se vsedě pokoušeli zablokovat pochod krajních nacionalistů, nebo účastníci protidemonstrace k pravidelné manifestaci příznivců současné vlády připomínajících leteckou katastrofu u Smolenska, při které zahynul bratr předsedy vládnoucí strany, tehdejší prezident Lech Kaczyński.

Jedni čelí obvinění, že neuposlechli policejního pokynu k rozchodu, druzí se mají zodpovídat, že bránili v pořádání povolené akce. Z rušení veřejného pořádku se má zodpovídat muž, který během protidemonstrace tak hlasitě křičel, že odváděl pozornost účastníků provládní manifestace.

Procesy jsou podle listu zatím na počátku, dva případy soud odročil na listopad, třetí má pokračovat v prosinci.

Obžalované podle deníku hájí advokáti Jacek Dubois i Jakub Wende, synové advokátů, kteří v dobách komunistického režimu hájili disidenty a nezávislé odboráře.

„Jsou to pokusy zastrašit lidi. Má to předvést, co se stane těm, co se odváží kritizovat režim,” uvedl advokát Jacek Dubois. Za hrozné považuje to, že nynější vláda sahá po chvatech komunistického režimu, který například obviňoval opoziční aktivisty roznášející letáky ze „znečišťování města”. Nyní například za demonstraci přímo ve sněmovně hrozí obvinění z rušení domovního klidu.

V jednom případu soudce zprostil viny čtyři předáky občanského sdružení Obywateli RP (Občané Polské republiky), kterým hrozil až rok vězení za vpád do sněmovny.

„To je důležitý rozsudek. Znamená, že ještě máme v Polsku svobodné soudy. Soud rozhodl, že občan má právo užívat svých ústavních práv,” prohlásil opoziční senátor Bogdan Klich.

Týž soudce zprostil viny i aktivisty, kteří do sněmovny přišli s transparentem „Nevzdáme se našich práv a ty odebrané získáme zpět”. Prokuratura se ale odvolala, a tak proces bude pokračovat.

Minulý týden organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) odsoudila kroky, které podnikly policie a justice proti některým protivládním demonstrantům. Zpráva AI dokládala případy sledování, obtěžování a soudního pronásledování demonstrantů s cílem rozehnat masová shromáždění a zabránit jejich organizování. Stíháno je podle AI několik desítek lidí, ale jejich počet se může rozšířit na stovky.

AI vyzvala polskou prokuraturu, aby zanechala stíhání demonstrantů, a policii, aby se zdržela nepřiměřených a nikoli nutných opatření během poklidných manifestací. Organizace zároveň vyzvala polskou vládu, aby respektovala svobodu shromažďování a svobodu projevu. Polské ministerstvo vnitra závěry zprávy okamžitě odmítlo.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované