Hlavní obsah

Potápěči objevili největší zatopený jeskynní labyrint na světě. Napoví o historii kontinentu

Potápěči našli největší podvodní jeskynní systém světa (Video: Reuters)

 

Reklama

21. 1. 2018 22:46

347 kilometrů, tolik měří největší podvodní systém jeskyní na světě. Odborníci si původně mysleli, že jde o dva oddělené jeskyní komplexy.

Článek

Největší podvodní jeskynní systém na světě se nachází v Mexiku. Výzkumníci oznámili, že dva dlouhé jeskynní labyrinty na jihovýchodě země jsou propojeny, zaplavené podzemní prostory měří dohromady 347 kilometrů. Zjištění může přinést další podrobnosti o životě na poloostrově Yucatán, kde sídlila mayská civilizace.

Potápěči po desetiměsíční práci objevili spojení mezi jeskynním komplexem Sac Actún (Bílá jeskyně) a Dos Ojos (Dvě oči). Nový celek bude pojmenován po větší z jeskyň Sac Actún a název Dos Ojos zanikne, uvedl server Infobae.

Vstup do podzemních jeskyň leží v oblasti starého mayského města Tulum. Tisíce let záviseli Mayové na vodě, kterou nacházeli v jeskyních a jeskynních jezírcích, jež se objevila po propadu stropů jeskyň. Tyto vodní nádrže nazývané cenote jsou rozesety po celém Yucatánu, jejich množství se odhaduje na sedm až osm tisíc.

Sacactúnský systém vystupuje na povrch na desítkách míst, kde vytváří cenote. Ty jsou nejen zdrojem vody, ale také archeologických i paleontologických nálezů. Byly v nich objeveny kostry pleistocenních zvířat i raného člověka. A také artefakty i lidské ostatky, které sloužily jako obětiny božstvu deště, jež mělo zajišťovat dostatek vody pro indiány.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované