Hlavní obsah

Komunální volby

Průběžné výsledky voleb v ČR
Sečteno 96,06 %
Výsledky voleb
StranaZastupitelé
SNK-CELK
37 878
NK
5 770
KDU-ČSL
2 700
STAN+NK
1 822
ODS
1 436

Volby do Senátu

Průběžné výsledky 1. kola voleb
Sečteno 97,01 %
Výsledky voleb

Praha chce nové byty pro střední třídu, obnoví družstevní výstavbu

Foto: Seznam Zprávy

Praha se podle plánu stane členem družstva a bude v něm mít k dispozici část bytů pro lidi v profesích, které potřebuje pro chod města, jako jsou učitelé, zdravotníci, policisté nebo hasiči.

Reklama

27. 4. 2020 15:22

Družstevní výstavbu bytů chce obnovit pražský magistrát. Chce tím řešit nedostatek bytů pro střední třídu. Praha poskytne právo stavby k výstavbě bytového domu bytovému družstvu.

Článek

„Optimální možností, jak zajistit dostupnější bydlení pro střední vrstvu, je obnovení tradice družstevního bydlení,“ míní radní Hana Kordová Marvanová. „Bytová družstva v českých zemích vznikala již za Rakouska-Uherska, ale jejich vrcholný rozmach nastal za první republiky. Jejich předností byla záruka užívacího práva k bytu a neziskové družstevní nájemné. Družstva stavěla činžovní domy s malými byty, rodinné domky, ale třeba i svobodárny. Cílem bylo podpořit bydlení nižších a středních vrstev obyvatelstva. Svou vilu postavili jako družstevníci například i bratři Čapkové.“

Praha hodlá k družstevní výstavbě přispět v první řadě poskytnutím pozemků. Praha poskytne právo stavby k výstavbě bytového domu bytovému družstvu, takže pozemek i nadále zůstává ve vlastnictví Prahy a právo stavby bude zřízeno ve prospěch bytového družstva. Cena bytů tím podle Marvanové klesne – družstvo nebude muset investovat do jejich koupě. Praha se podle plánů radních stane členem družstva a bude mít v družstvu k dispozici část bytů pro lidi v profesích, které potřebuje pro chod města, jako jsou učitelé, zdravotníci, policisté nebo hasiči. „Do bytového družstva se budou moci přihlásit občané, kteří nemají vlastní bydlení a příjmově nepřekročí stanovenou hranici. Stanou se družstevníky a budou byt používat pro vlastní bydlení,“ upřesnila radní. Jak vysoká příjmová hranice bude, zatím není jasné.

Snížit ceny má i odpuštění daně.

Zájemci o členství uhradí čtvrtinu ceny bytu a zbytek budou po nastěhování platit jako nájemné. Družstvo z peněz bude splácet úvěr u banky. Po vyrovnání všech závazků bude možný převod pozemku do vlastnictví družstva a převod bytů do vlastnictví členů družstva.

„Jsem přesvědčená, že musíme jako město vytvářet podmínky nejen pro bydlení sociálně nejslabších skupin obyvatel, ale i pro ostatní obyvatele Prahy, včetně střední vrstvy. Kromě výstavby městské a družstevní je nutné zrychlit povolování staveb a vytvořit lepší podmínky pro výstavbu bytů soukromými developery. Zvýší-li se nabídka bytů na trhu, určitě to pomůže snížit ceny bydlení a učinit bydlení dostupnějším,“ věří Kordová Marvanová.

V Liberci už družstevně postavili první dům

Družstevní výstavba se začíná vracet do módy i jinde než v hlavním městě. Například v centru Liberce nyní dokončují první ze tří domů, do nichž se nastěhují družstevníci. Na severu Čech jde ale o komerční projekt bez účasti města. Na místě zchátralého areálu bývalých Montážních závodů v dolním centru Liberce roste 114 družstevních bytů. „Jde o byty všech velikostí, ale nejvíce je těch menších,“ řekl Petr Černý, předseda Stavebního bytového družstva Sever, které domy staví. Každý byt bude mít sklep a družstevníci budou mít k dispozici 146 krytých parkovacích stání.

Foto: SIA

Takto má vypadat družstevní bydlení v Liberci.

Družstevní systém v Liberci spočívá v tom, že kupující zaplatí na začátku 25 % ceny a zbylých 75 % poté splácí jako nájemné následujících pětadvacet let. Poté si může byt převést do osobního vlastnictví.

Například cena bytu 2 + KK o velikosti 94,6 metru čtverečních vyjde celkem na 3 499 500 korun. Družstevník zaplatí na začátku 874 875 korun a poté měsíčně splácí 13 422 korun.

„SBD Sever mělo dlouhodobě ambici vrátit se k družstevní výstavbě, protože si myslíme, že bude opět trendy. Je to zaměřeno na ty, kdo nemohou nebo nechtějí dosáhnout na hypotéku, jako jsou třeba mladé rodiny s dětmi,“ podotkl Černý. SBD Sever spravuje v Liberci přes 10 000 bytů a nebytových jednotek, družstevních bytů je z toho ale zatím jen 400.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované