Hlavní obsah

Praha může zakázat pivní kola, jejich provozovatelé u soudu nepochodili

Foto: Profimedia.cz

Beer bike v Praze.

Reklama

26. 7. 15:25

Pražský magistrát může zakázat na svém území provoz takzvaných pivních kol. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost provozovatelů kol proti rozsudku Městského soudu v Praze.

Článek

Proti rozhodnutí se nelze odvolat. Magistrát kola zakázal kvůli bezpečnosti a také pomalé jízdě, kterou blokovaly dopravu. Na provoz si rovněž stěžovali Pražané.

„Pivní kola jsou ponižující pro město jako takové a hlavně pro lidi, kteří zde žijí. Zájmy podnikání s alkoholem nevyhrály a beer biky v centru jsou nadále jenom vzpomínka. Každý byznys ve veřejném prostoru musí fungovat za jasně daných podmínek a se souhlasem místních a městských částí. Z rozsudku plyne důležité ponaučení: Vytrvalost se vyplácí a dává další sílu do boje za kvalitu života místních. Praha má být domovem Pražanů, ne alkoturismu,“ uvedl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Nejvyšší správní soud v rozsudku uvedl, že kasační stížnost není důvodná, a proto ji zamítl. V rozhodnutí jako nepřípustný označil například názor provozovatelů, že vzniklo pochybení, když návrh zákazu kol nebyl zveřejněn na úředních deskách všech dotčených městských částí.

Provozovatelé dále tvrdili, že magistrát zákaz nedostatečně zdůvodnil a že rozhodnutí je nepřezkoumatelné. NSS to odmítl. „V posuzované věci bylo přijetí opatření dostatečně odůvodněno; kasační soud nadto považuje důvody odpůrce (Prahy) pro přijetí zákazu vjezdu pivních kol do stanovených městských částí za logické a zcela legitimní,“ píše se v rozsudku.

Zákaz pivních kol se týká Prahy 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8 a 10. Městský soud nejprve loni v květnu zákaz zrušil. NSS ale následně rozhodl, že rozsudek nevykládal příslušný zákon o pozemních komunikacích správně ani logicky. Městský soud proto vynesl letos v březnu rozsudek, kterým návrh provozovatelů kol, aby byl zákaz zrušen, zamítl. Právě proti tomuto rozhodnutí pak byla podána kasační stížnost.

Poté, co Městský soud v Praze loni omezení pivních kol zrušil, zavedlo město nové dočasné opatření, které platilo do poloviny srpna. Poté se už vozítka mohla do města vrátit, což se ale – s ohledem k absenci turistů způsobenou pandemií koronaviru – nestalo. Provozovatelé vozítek v minulosti uvedli, že připravují vlastní návrh regulace jejich provozu a jednají o něm s městskými částmi. Například Praha 8 ale zavedla vlastní zákaz platný pro Karlín a Praha 7 pivní kola už delší dobu nepovoluje v Letenských sadech.

Obyvatelé centra města si dlouhodobě stěžují na ubytování cizinců přes platformy typu Airbnb, problémy byly také s tzv. pub crawls, tedy tahy od hospody k hospodě organizovanými specializovanými agenturami, nebo s atrakcemi využívanými převážně turisty, jako byla vozítka segway nebo tzv. pivní kola.

Podle dřívějšího vyjádření radní Hany Třeštíkové (Praha Sobě) bere vedení Prahy restart turismu jako příležitost, jak Prahu učinit atraktivní bez atrakcí, které obtěžují místní obyvatele, jako jsou právě pivní kola.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované