Hlavní obsah

Pražské náplavky prochází změnou. Opravené kobky dostávají nová okna, brzy se v prostorách otevřou kavárny i galerie

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam.cz

Instalace dveří do nových kobek na pražské náplavce.

Pražské náplavky prochází velkými změnami. Na Rašínově nábřeží v centru Prahy začali technici ve středu umisťovat do opravených kobek průhledné dveře ve tvaru čoček. Kobky budou proměněny v kavárny, galerie a obchody.

Článek

Autorem úprav je architekt Petr Janda a studio Brainwork. Každé okno má jiný průměr. Kobky jsou různě velké. Dnes se na přeměnu jedné ze společensky nejživějších prostor v centrální části Prahy přišel podívat i primátor Zdeněk Hřib. Dnes se instalovala největší čočka. Do Prahy byla přivezena lodí.

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam.cz

Většina kobek má své nájemce. Smlouvy jim schválili už dříve pražští radní. Prostory by měly být zčásti otevřeny už v září.

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam.cz

Kobky jsou různě veliké a i jednotlivé dveře se musely přizpůsobovat velikosti prostoru.

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam.cz

Největší průměr je až pět metrů a sklo je až sedm centimetrů silné.

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam.cz

Technici usazují dveře do prostoru kobek na pražské náplavce.

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam.cz

Speciální „schody“ u jedné z kobek.

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam.cz

Prostory pražských náplavek a nábřeží jsou majetkem hlavního města Prahy.

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam.cz

Průhledné dveře, které jsou v těchto dnech usazovány do prostoru kobek. Dnešní Rašínovo nábřeží s náplavkou vzniklo ve dvou etapách. První část od Palackého náměstí k Jiráskovu náměstí byla postavena v letech 1870-1878 souběžně s mostem Palackého. Druhá část od Palackého náměstí k vyšehradské skále byla dokončena v roce 1905 spolu s vyšehradským tunelem.

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam.cz

Dnes usazování přišel zkontrolovat primátor Hřib a další politici z pražského magistrátu.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Indonésii zasáhlo zemětřesení, úřady varují před tsunami

  Silné zemětřesení dosahující podle předběžných údajů sedmi stupňů dnes zaznamenal americký geologický ústav USGC u ostrova Sumatra. Indonéské úřady vydaly varování před tsunami a vyzvaly obyvatele pobřežních oblastí v provincii Banten na ostrově Jáva, aby se okamžitě evakuovali do výše položených míst.

 • Pražské teplárenské klesl loni meziročně čistý zisk o pětinu

  Pražské teplárenské klesl loni meziročně čistý zisk o pětinu na 562 milionů korun. Výnosy firmy se proti předloňsku snížily o 3,6 procenta na 5,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu. Jediným akcionářem PTAS je společnost EP Energy z Energetického a průmyslového holdingu podnikatele Daniela Křetínského.

  Předseda představenstva PTAS Petr Sekanina ve zprávě uvedl, že proti roku 2017 klesl počet topných dnů o 29 na 191. Pouze za teplo firma loni utržila 4,8 miliardy korun, meziročně o 1,2 procenta méně.

 • Slovenský expremiér Mečiar se vrací do politiky

  Slovenský expremiér Vladimír Mečiar zakládá novou politickou stranu. Podle něj momentálně neexistuje partaj, která by uměla říci, že Slovensko je pro ni na prvním místě. Nevyloučil spolupráci s neúspěšným prezidentským kandidátem Štefanem Harabinem. Svůj záměr oznámil předseda vlády z 90. let v dnešním rozhovoru pro list Plus jeden deň.