Hlavní obsah

Kdybych byl Harry Potter, jsme druhé Švýcarsko, oznámil premiér Babiš

Foto: Česká televize

Premiér Andrej Babiš během novoročního projevu v České televizi.

Reklama

1. 1. 2020 20:06

Česko podle Andreje Babiše prožívá jedno z nejúspěšnějších a nejšťastnějších období novodobé historie. „Česko je zemí pro budoucnost,“ prohlásil premiér ve svém projevu k novému roku. Zároveň dnes řekl, že při zpomalení ekonomiky by mohl být schodek státního rozpočtu vyšší než plánovaných 40 miliard korun.

Článek

„Vláda chce dál investovat do lidí,“ řekl Babiš ve svém projevu a slíbil další růst důchodů a platů ve státní sféře. Celkově vylíčil Českou republiku za zemi úspěchů, za zemi, která se sebevědomě prezentuje i v zahraničí.

Premiér zmínil i investiční plán, který kabinet představil v polovině prosince. Celkem dvacet tisíc projektů za osm bilionů korun podle Babiše shrnuje potenciál na příštích 30 let.

„Představte si, že bych byl Harry Potter, měl kouzelnou hůlku a proměnil ty projekty hned teď ve skutečnost. Stali bychom se okamžitě druhým Švýcarskem,“ uvedl.

Celý projev vyzníval velmi pozitivně, dokonce si v jeho úvodu posteskl, že lidé se nedokážou z úspěchu radovat a on to nechápe.

Těsně před projevem Andrej Babiš v České televizi připustil, že by při zpomalení ekonomiky mohl být schodek státního rozpočtu vyšší než plánovaných 40 miliard korun. V případě zpomalení ekonomiky bude prý vláda připravena zvýšit své investice. Plánovaný rozpočtový schodek ve výši 40 miliard korun tak může podle něj být nakonec vyšší.

„Budeme dělat pravý opak toho, co dělala vláda v roce 2009,“ řekl. Dodal, že je rolí státu, pokud zpomalí ekonomika a privátní sektor neinvestuje tolik, co předtím, tyto investice nahradit. Na minulý rok vláda počítala taktéž se schodkem 40 miliard korun, podle ministryně financí Aleny Schillerové by měl být deficit nakonec kolem 30 miliard.

Babiš počítá i pro letošní rok s růstem důchodů a platů ve státní sféře. Očekává, že důchody se dostanou nad 15 000 korun. V případě platů státním zaměstnancům chce přidávat pevnou částku. „Aby se ti, co jsou nízko, dostali výš,“ řekl.

Vláda chce v budoucnu investovat podobně jako dosud hlavně do lidí, řekl Babiš ve svém dnešním novoročním projevu. Za klíčový označil nový stavební zákon, vyzdvihl budoucí přínosy digitalizace i důležitost práce na kyberbezpečnosti.

Vláda se rozhodla v době ekonomického růstu investovat do lidí a ti jí to vrací svou důvěrou a spotřebou, uvedl Babiš ve svém prvním novoročním projevu. Dodal, že i letos kabinet počítá s růstem důchodů a platů. „Plníme, co jsme vám slíbili, a budeme v tom pokračovat,“ řekl. S odkazem na vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana dodal, že kabinet pracuje i na věcech, které republiku brzdí. Zeman za takové problémy označil pomalost soudních či stavebních řízení.

Premiér považuje za klíčový stavební zákon. „Příští rok to bude ve Sněmovně asi nejzásadnější téma. Musí to být společná dohoda všech stran. Jeden úřad. Jedno razítko. To je to hlavní zaklínadlo,“ uvedl. Zjednodušení podle něj Čechům přinese také digitalizace. „Velmi důležitá je kybernetická bezpečnost,“ dodal Babiš. Za prioritu označil i vymahatelnost práva, především problematiku exekucí a boj proti poskytovatelům nevýhodných půjček.

„Lidé, pište tipy na investice”

Babiš v úvodu vystoupení zdůraznil, že se Česku daří. „Naše země prožívá jedno z nejúspěšnějších a nejšťastnějších období své novodobé historie,“ uvedl. Vyplývá to podle něj z říjnového zlepšení ratingu země agenturou Moody's, ale i z žebříčků kvality života či přehlednosti a stability daňového systému.

Země se podle Babiše nemusí bát možného zpomalení světové ekonomiky. „Čeká nás skvělé období. Jsme Česká republika, země pro budoucnost! Za naší vlády se nikdy nebude opakovat děsivá situace z roku 2009, kdy vláda právě v době ekonomického ochlazení zaškrtila veřejné rozpočty, vzala lidem peníze a tím ekonomické problémy ještě umocnila a neúměrně prodloužila,“ uvedl.

Na ministry plánuje Babiš naléhat, aby s investičním plánem aktivně pracovali a realizovali ho. Lidi vyzval, aby na e-mail narodnikonzultace@vlada.cz posílali své tipy, co v plánu chybí. Zdůraznil důležitost investic do dopravy, vybavení nemocnic, vzdělání, sportu, armády či kultury.

Velkým tématem je i klimatická změna, dodal Babiš. „Výrazně snižujeme emise skleníkových plynů. Investujeme do obnovitelných zdrojů. A připravujeme se na konec doby uhelné,“ uvedl. Hlavní je podle něj boj se suchem. „A ať se to našim jižním sousedům líbí, nebo ne, musíme investovat do energetické bezpečnosti, to znamená do jaderné energie. Jinak nesplníme klimatické cíle. Jsem rád, že jsme v Bruselu jádro prosadili jako čistý zdroj,“ dodal premiér.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované