Hlavní obsah

Přes dvě třetiny Čechů nejsou připraveny na DVB-T2. Televize začnou zhasínat už v listopadu

Přechod na DVB-T2 vyjde domácnosti na půl miliardy. Přes dvě třetiny Čechů nejsou připraveny. (Video: Jan Marek)

 

Reklama

5. 9. 2019 11:11

České domácnosti vyjde přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání celkově na 473 milionů korun. Ty zaplatí za pořízení set-top boxů nebo nákup televizorů umožňujících příjem signálu. Uvádí to studie Arthur D. Little, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo průmyslu a obchodu.

Článek

Celkové náklady spojené s přechodem na nový standard studie vyčíslila na 3,16 až 3,72 miliardy korun. Vedle nákladů domácností, státu a provozovatelů sítí zahrnují náklady držitelů kmitočtů včetně jejich ušlého zisku.

Podle údajů Českých Radiokomunikací je na příjem DVB-T2 v současnosti připraveno 30 procent diváků. Z toho 21 procent má televizi s DVB-T2 tunerem a devět procent set-top box. Celkem přijímá televizní signál terestricky 55 až 60 procent Čechů.

Náklady domácností jsou podle studie odhadnuty na základě počtu těch domácností, které nevyměnily televizor v rámci přirozené obměny po dobu provozu přechodové sítě, respektive ke konci DVB-T vysílání. Vysílání v tomto standardu má skončit v červnu příštího roku. První vysílače budou vypnuty letos na konci listopadu.

Anketa

Jste připraveni na DVB-T2?
Ano, už přijímám televizi přes tuto technologii
24,8 %
Nemusím to řešit, televizi přijímám jinak
16,9 %
Ne, teprve to budu řešit
42,3 %
Nevím, o co jde
16 %
Celkem hlasovalo 4372 čtenářů.

Provozovatelům vysílacích sítí bude stát prostřednictvím Radiokomunikačního účtu kompenzovat náklady 613 milionů korun. Ty souvisejí s technickými úpravami vysílačů a uváděním do provozu nových zařízení. Do Radiokomunikačního účtu plynou peníze z využívání rádiových kmitočtů. Přímo státu vzniknou s přechodem náklady 330 až 385 milionů korun související především s informační kampaní pro domácnosti a certifikací přijímačů.

Přechod na DVB-T2 se týká celé Evropy a souvisí s nutností uvolnit část televizního pásma 700 MHz pro rychlé mobilní sítě 5G. Technologie DVB-T2 je na kmitočty méně náročná než stávající DVB-T.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované