Hlavní obsah

Ekologičtí aktivisté v Praze vyšplhali na střechu ministerstva

6. 8. 2019

Přenos z akce hnutí Extinction Rebellion ČR. (Video: Seznam.cz, Seznam.cz)

Hnutí Extinction Rebellion nenásilnými akcemi poukazuje na zhoršující se stav životního prostředí.

Článek

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion připravili další akci, kterou chtějí poukázat na klimatickou krizi. Vypravili se k Ministerstvu životního prostředí, kde vyšplhali na střechu a rozvinuli plachtu s nápisem „Ministerstvo životního selhání Richarda Brabce?”. Přibližně desítka demonstrantů se také postavila ke vchodu do budovy s transparenty „Limity jsme my” a „Rebelie pro život”. Za selhání považují ekologická hnutí souhlasné stanovisko umožňující prodloužit těžbu uhlí v dole Bílina až do roku 2035, které ministerstvo vydalo minulý týden.

Podle protestujících je souhlas s těžbou nezákonný, protože nevyhodnotil dopady těžby a spalování uhlí na klima a protože prodloužení těžby není v souladu s cíli Pařížské klimatické dohody, kterou se Česko zavázalo plnit. Cílem akce je upozornit ministra životního prostředí Richarda Brabce, že je v jeho kompetenci a současně i jeho povinností přezkoumat a zrušit špatné rozhodnutí svých úředníků.

Mluvčí Extinction Rebellion Silvie Ledinská říká: „Stát neplní svoji roli při ochraně životního prostředí a klimatu, my jako občané nemůžeme nečinně přihlížet. Ekonomický růst založený na spalování fosilních paliv způsobuje katastrofální změny globálního klimatického a ekologického systému. To ohrožuje i stabilitu naší civilizace. Vědci již třicet let volají po změnách v hospodaření a po snížení emisí skleníkových plynů. Věříme, že náš protest je způsobem, jak přesvědčit státní orgány k odpovědnému jednání a neodkladnému řešení dlouhodobě přehlížených úkolů.“

Před necelým měsícem se v Praze trojice aktivistů připoutala k Úřadu vlády. Aktivisté sami akci nakonec ukončili, neboť ke Strakově akademii dorazili hasiči a záchranná služba, jejichž kapacitu nechtěli blokovat. Odpoutat je museli policisté. Pět lidí kvůli tomu čelí podezření z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby.

Minulý týden se zase objevili tři symboličtí oběšenci na brněnském náměstí Svobody. Na šibenici a stojící na kostce ledu symbolizovali, že si lidé utahují oprátku v případě, že nebudou různými opatřeními reagovat na projevy klimatické změny a nepřispějí k regulaci růstu průměrné globální teploty.

Happeningy a demonstrace za klima jsou v posledním roce čím dál častější po celém světě, a to především díky švédské studentce Gretě Thunbergové. Studenti na jaře několikrát stávkovali s tím, že nechtějí žít na planetě, která bude podle různých vědeckých studií na mnoha místech světa obtížněji obyvatelná než v uplynulých desetiletích či stoletích.

Doporučujeme

Další zprávy

 • V Česku zaniklo nejvíce firem od roku 1993

  V Česku vzniklo v prvním pololetí 15 589 obchodních společností a 8 262 jich naopak zaniklo. Počet zaniklých firem byl nejvyšší od vzniku ČR, tedy od roku 1993. Zároveň opět klesl podíl společností, které zanikly kvůli vyhlášení bankrotu. Těchto firem bylo pouze 4,3 procenta, což je nejmenší podíl od roku 2008, tedy za dobu účinnosti stávajícího insolvenčního zákona. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

 • O třetinu víc bytů než loni. Stavebnictví v Česku posiluje

  Stavební výroba v červnu zrychlila meziroční růst na 2,4 procenta z květnových 0,2 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Pozemní stavitelství, kam spadá stavba bytů, kanceláří nebo skladů, se po květnovém poklesu vrátilo k růstu o 2,8 procenta. Inženýrské stavitelství, které tvoří z velké části dopravní infrastruktura, zpomalilo meziroční růst na 1,5 procenta.

  V červnu se začalo stavět o 8,3 procenta bytů více než před rokem, výstavba se tak vzpamatovala z květnového poklesu o 12,3 procenta. Dokončeno bylo o 29 procent bytů více než před rokem, v květnu dokončené byty zaznamenaly zhruba čtvrtinový meziroční propad.

 • Průmyslová výroba byla v červnu nejhorší za tři roky

  Průmyslová výroba v Česku po čtyřech měsících růstu letos v červnu meziročně oslabila o 3,8 procenta. Podepsal se na tom podle statistiků ČSÚ pokles výroby motorových vozidel, ale částečně i vysoká srovnávací základna v loňském roce. V květnu i dubnu přitom průmysl v meziročním srovnání o více než tři procenta posiloval.

 • Přebytek zahraničního obchodu stoupl na 18,4 miliardy

  Přebytek českého zahraničního obchodu v červnu meziročně stoupl o pět miliard korun na 18,4 miliardy. Výsledek kladně ovlivnilo mimo jiné obchodování s kovy, rafinovanými ropnými produkty, chemií nebo ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla či jízdní kola. Opačný vliv na celkovou bilanci měl obchod s motorovými vozy a stroji. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Dovoz i vývoz klesly. Dovoz byl proti loňskému červnu nižší o 6,1 procenta a jeho hodnota dosáhla 286,5 miliardy Kč, vývoz se snížil o 4,2 procenta na 304,9 miliardy Kč.