Hlavní obsah

Proč byla napadena Kvitová? Soudce to po třech letech napsal natvrdo

Foto: Profimedia, Profimedia.cz

Za útok na Petru Kvitovou dostal pachatel jedenáct roků vězení.

Reklama

12. 2. 2020 6:00

Vrchní soud v Olomouci dokončil písemnou verzi rozsudku v případu napadení tenistky Petry Kvitové. Pachatel dostal 11 let vězení.

Článek

Soudce odvolacího soudu Vladimír Rutar nemá nejmenší pochybnosti, kdo těsně před Vánocemi 2016 málem zrušil kariéru tenistky Petry Kvitové. A hlavně – proč to udělal.

Nad činem a motivy Radima Žondry, který tenistku přepadl v jejím bytě a způsobil jí vážné zranění levé ruky, došel k jasnému závěru. Také proto začátkem roku zvýšil Žondrovi navzdory všem jeho námitkám trest z osmi na jedenáct let vězení.

V písemném rozsudku, který nyní soudce olomouckého vrchního soudu Rutar dokončil, se uvádí, že nad případem už nejsou žádné pochybnosti.

„Rozhodně nelze hovořit o důkazní nouzi tak, jak naznačoval obžalovaný,“ napsal soudce Rutar do verdiktu, který mají Seznam Zprávy k dispozici.

Námitky, které Žondra během procesu uváděl, jsou pak podle vrchního soudu jen opakováním jeho dřívější obhajoby, kterou si chtěl zajistit nižší trest.

Žondra zpochybnil třeba zajištění pachových stop, které policisté zajistili na dvou místech na mikině napadené tenistky a které vedly k Žondrovi.

Pachatel rozporoval také provedení takzvané rekognice – kdy ho Kvitová označila za útočníka. Nelíbilo se mu ani, že soud nevyslechl některé svědky, kteří mohli mluvit v jeho prospěch. Hlavně pak rozporoval samotné svědectví napadené tenistky.

„Poškozená, jejíž výpověď byla v průběhu řízení konzistentní, neměla žádný osobní zájem na tom, aby poškodila obžalovaného, naopak v neprospěch obžalovaného hovořily pachové stopy obžalovaného na oblečení poškozené, přestože tvrdil, že poškozenou nezná a nebyl ani v místě jejího bydliště,“ odmítl však Žondrovy námitky soudce Rutar.

Odvolací soud také přišel s novým motivem, proč Žondra podle něj na Kvitovou zaútočil. Podle Rutara útočník, který neměl na tenistku osobní vazbu, nevnikl do jejího obydlí z důvodů vybití si bezdůvodné agrese.

Nešlo – jak dále soudce uvádí – ani o sexuální motiv nebo o verzi o pomateném fanouškovi, který by usiloval o podpis známé hráčky.

„Naopak zcela logický je, vzhledem k nedobré finanční situaci obžalovaného, závěr o motivu zištném. Poté, co způsobil obžalovaný poškozené zranění, což nebylo v jeho původním scénáři, byl evidentně zaskočen, jak ostatně potvrzuje ve své výpovědi poškozená Kvitová, a požadoval po ní poskytnutí časového prostoru, v němž zjevně hodlal zvážit svůj další postup,“ napsal soudce Rutar.

„Za této situace mu proto jistě přišlo vhod, když mu poškozená Kvitová nabídla finanční částku, když se sama ocitla v pro ni v tu chvíli bezvýchodné situaci, neboť potřebovala lékařské ošetření a obžalovaný jí bránil v odchodu z bytu i v komunikaci mobilním telefonem,“ doplnil.

Jak bylo uvedeno, Žondrovi soud zvýšil trest na jedenáct roků vězení. „Na straně obžalovaného rovněž nelze najít žádnou z polehčujících okolností a naopak v jeho neprospěch svědčí to, že trestnou činnost spáchal po předchozím uvážení, veden ziskuchtivostí, přičemž se do obydlí poškozené dostal lstí,“ vysvětlil soud, proč mu trest zpřísnil.

Žondra dříve připustil, že den před útokem v Prostějově byl. Pracoval na bytě své sestry. Trval ale na tom, že v době útoku už nebyl v Prostějově, ale na stavbě v Napajedlech.

Snažil se to prokázat fotografiemi, informacemi ze stavebního deníku nebo svědectvím svých kolegů.

Podle soudu Žondra čin popíral a jeho výpovědi byly nepravdivé. „V mnohých směrech tendenční, což konvenuje se závěry znaleckého posudku z oboru klinické psychologie, v nichž se uvádí, že obžalovaný má tendence se navenek dělat lepším, než ve skutečnosti je,“ napsal soudce Rutar.

Rozsudek je nyní pravomocný. Je možné proti němu podat jen dovolání k Nejvyššímu soudu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované