Hlavní obsah

Projekt za miliardy. Praha udělala první krok k moderní koncertní síni

Foto: IPR Praha

První nástin stavby „Vltavské filharmonie“.

Reklama

19. 8. 2020 18:30

Praha má za sebou důležitý krok k výstavbě koncertního sálu „Vltavská filharmonie“ v Holešovicích. Investice by se mohla vyšplhat na několik miliard korun.

Článek

Stavba moderního koncertního sálu v pražských Holešovicích začíná po více než deseti letech diskuzí a úvodních jednání dostávat reálné obrysy. Konsorcium firem vedené studiem Henning Larsen společně s Buro Happold a AEA Consulting zvítězilo ve výběrovém řízení vyhlášeném Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) na vypracování studie využitelnosti. IPR a členové konsorcia již v těchto dnech podepsali smlouvu.

Praha zvažuje výstavbu moderního sálu v lokalitě Bubny-Zátory poblíž metra Vltavská.

„Nemůže to skončit Tančícím domem“

Všichni členové konsorcia mají bohaté zkušenosti jak s přípravou, tak i tvorbou konkrétních projektů špičkových koncertních sálů v Evropě. Jedná se například o koncertní síň Harpa v islandském Reykjavíku, Dánskou národní operu v dánské metropoli Kodani nebo o budovu Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu v Katowicích.

„Moderní architektura v Praze nemůže skončit jen u Tančícího domu. Nechceme mít z našeho města skanzen. Rád bych tu viděl vznikat další stavby světového významu. Věřím tomu, že nový koncertní sál by takovou stavbou mohl být,“ řekl primátor Prahy Zdeněk Hřib.

„Prestiž a zkušenosti konsorcia vedeného Henning Larsen s podobnými projekty po celém světě jsou pro nás zárukou zpracování kvalitní analýzy, která nám pomůže v dalším rozhodování. Praha nejen že moderní koncertní sál potřebuje, ona si ho i zaslouží. Tento dluh celých generací bychom se měli pokusit splatit. Chceme být ale obezřetní, proto si nejprve necháváme zpracovat detailní analýzu, jestli budeme pokračovat dalšími etapami, nebo ne,“ uvedl náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček.

Foto: IPR Praha

První nástin situace kolem stavby „Vltavské filharmonie“.

Zpracování podrobné analýzy v této přípravné etapě hlavní město zvolilo kvůli velikosti a složitosti připravovaného projektu „Vltavské filharmonie“. Pro další rozhodnutí, která budou znamenat mimo jiné už i schválení investic v řádu stovek milionů až miliard korun, chce mít proto Praha k dispozici co nejvíce komplexních údajů.

Celkově by se investice do filharmonie mohla podle Petra Hlaváčka vyšplhat na několik miliard korun. První odhady směřují k pětimiliardové investici za čistou stavbu a dále tři až čtyři miliardy korun na přípravu území. To by však, jak náměstek primátora poznamenal, neminulo tuto oblast ani v případě jiné výstavby. Investiční náklady oficiálně nejsou dosud vyčísleny, jejich předpokládaná výše by měla vzejít právě z připravované analýzy.

Deset let diskuzí

Výsledky budou hotovy na konci roku 2020 a pražský magistrát analýzu využije jako jeden z podkladů pro rozhodnutí, zda dá projektu definitivní zelenou. Stavba „Vltavské filharmonie“ se má také stát zásadním impulzem k postupné revitalizaci celého zanedbaného území Bubny-Zátory, jehož je součástí. Město z něj chce udělat novou čtvrť a zároveň další přirozené centrum Prahy, přitažlivé i pro zahraniční turisty.

Záměr na stavbu koncertního sálu se datuje již do roku 2010 a postupně se k němu přihlásily všechny politické reprezentace. Důležitým prvním krokem k naplnění původní vize je právě tvorba studie využitelnosti. Odborníci zpracují mimo jiné i komplexní analýzu týkající se veškerých ekonomických nákladů, včetně těch provozních, a předloží i různé varianty využití nové budovy. Studie zároveň navrhne optimální varianty koncepce sálu a jeho zasazení do území na levém břehu Vltavy.

Pokud pražské zastupitelstvo rozhodne o pokračování, začne se pracovat na dalších plánovaných etapách. V druhé fázi bude vyhlášena architektonická soutěž a na jejím konci by měla být připravena projektová dokumentace pro výběr zhotovitele. Třetí fáze zahrnuje samotnou stavbu. Ta by zatím podle předběžného časového harmonogramu mohla být zahájena v roce 2027. Dokončení budovy je plánováno na rok 2032.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované