Hlavní obsah

Kultura: Proměna pražského Barrandova. Podívejte se, jak vypadají vily, kde bydlela filmařská smetánka

Po stopách hvězd. Prohlídka okolí barrandovských ateliérů. (Video: Tereza Willoughby, Seznam.cz, Youtube.com)

Barrandov je filmový kopec, ale také čtvrť, kde si stavěli domy vlivní lidé své doby. Co vila, to příběh. Prošli jsme nejvýraznější z nich, včetně Barrandovských teras.

Článek

„Některé jsou opuštěné. Některé chátrají, protože je dostal v restituci majitel, který nemá dostatek prostředků. V jiných jde život dál nebo je zrekonstruoval úplně nový majitel,“ vyjmenovává osudy, které potkaly barrandovské vily, Radomír Kočí. Společně s Petrem Zemanem sledují opuštěné, často architektonicky významné budovy po celé republice a po těch nejzajímavějších organizují exkurze. Na barrandovském kopci zachycují hlavně jejich proměny.

Jak se proměnilo město filmových hvězd

„Barrandov byl vždycky takové filmařské město samo pro sebe,“ říká Kočí. Nápad situovat zahradní město na pláň gigantického skalního ostrohu nad řekou se zrodil v hlavě mladého stavebního inženýra a podnikatele Václava Marii Havla, otce porevolučního prezidenta Václava Havla. Se svojí přítelkyní Bělou Friedländerovou, která studovala v Americe, se vydal na okružní cestu po amerických univerzitách. „V San Francisku ho uchvátila nádherná vilová čtvrť kalifornských magnátů rozprostírající se kolem univerzity v Berkeley,“ vypráví průvodce.

Slavní obyvatelé barrandovského kopce

Havel si zajistil předkupní právo na barrandovské pozemky od rodiny Bártů a Hergetů. Plány území mu vypracoval architekt Max Urban. „V první etapě výstavby se jednalo o funkcionalistické stavby, později se blížily romantickému hollywoodskému stylu, protože stavebníky byli často známí herci, režiséři a producenti. I po válce místo přitahovalo umělce, žil tu například František Vláčil, Miloš Nedbal nebo slavný kadeřník Gerhard Matuška,“ popisuje Kočí typické obyvatele Barrandova.

Jak do prostředí barrandovského kopce zasahují developeři? A jak budou vypadat slavné Barrandovské terasy po rekonstrukci? Sledujte ve videu výše.

Reportáž je součástí pořadu Kultura Terezy Willoughby. V premiéře jej vysíláme každý pátek od 20 hodin na celoplošné Televizi Seznam.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.