Hlavní obsah

Prosperita jen tak neskončí. Češi ale na dobré časy nejsou mentálně připravení, říká exšéf centrální banky Singer

Platová nerovnost se bude dál snižovat. Nejnižší mzdy porostou, odhaduje Singer. (Video: Zuzana Kubátová, Seznam Zprávy)

 

Reklama

6. 4. 2018 16:29

Česká ekonomika nebývale šlape, pracovních míst je dost, mzdy rostou a vyhlídky do budoucnosti jsou pořád dobré. Přesto ve společnosti přetrvává skepse, hodnotí situaci bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer.

Článek

Za obavami z budoucnosti je podle Singera mimořádně špatná zkušenost z minulé hospodářské krize. „Zažili jsme nebývale těžkou situaci a nejsme mentálně připravení na to, že ekonomický růst je normální. Proto v nás zůstává strach,” říká ekonom, který dnes pracuje jako hlavní ekonom Generali CEE Holdingu.

Ekonomika má sice letos mírně zpomalit, z loňských 4,6 na letošních 3,6 procenta. Čísla to jsou ale podle Singera pořád velmi dobrá.

Ani současná prosperita ale Čechům nezajistí, že v dohledné době příjmy a životní úrovní doženou německé sousedy, jak o tom po generace sní. „Německé mzdy nejsou průměr Evropy, máme prostě velmi bohatého souseda. S Německem se nemůžeme srovnávat, nemáme tolik kapitálu a jsme levnější země,” vysvětluje.

Jak vidí známý ekonom platové a regionální rozdíly v České republice? Proč je česká společnost rovnostářská? Potřebuje český trh pracovní sílu ze zahraničí? A jak dlouho nám porostou platy? Odpovědi Miroslava Singera sledujte ve videu nad tímto článkem.

Pořad Výzva sledujte každý všední den v 21:00 a 21:30 v celoplošné Televizi Seznam.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované