Hlavní obsah

Protivládní demonstrace v Bukurešti se zvrhla v násilnosti. Policie zasahovala slzným plynem

Více než čtyři stovky zraněných během protivládní demonstrace v Rumunsku. (Video: Reuters)

 

Reklama

11. 8. 2018 13:36

Ve vlnu násilností se v pátek zvrhla protivládní demonstrace v rumunské metropoli Bukurešti. Zraněno při ní bylo více než 450 lidí. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn a vodní děla, při střetech bylo také několik lidí zadrženo, uvedla agentura DPA. Na sobotu se svolávají další protestní akce.

Článek

Proti vládě vedené sociálními demokraty v Rumunsku v pátek protestovaly desítky tisíc lidí po celé zemi. V Bukurešti se jich sešlo zhruba 20 000. Protesty zorganizovala uskupení, která sdružují Rumuny pracující v zahraničí. Ti si stěžují na nízké platy, pokusy vládnoucí strany oslabit rumunskou justici a na korupci.

Při nepokojích se zranilo na 450 lidí a v nemocnici skončilo dalších 70 lidí, z toho 11 policistů. Proti demonstrantům policie použila slzný plyn a vodní děla. Takový postup odsoudil na Facebooku rumunský prezident Klaus Iohannis. „Důrazně odsuzuji brutální zásahy policie, které byly naprosto nepřiměřené postupu většiny demonstrantů,” uvedl již v pátek prezident, který je kritikem levicové vlády. Postup policie podle něj musí vysvětlit ministerstvo vnitra.

Radnice rumunské metropole podle policie v pátek nařídila "evakuovat" hlavní bukurešťské Vítězné náměstí v centru města. Postup bezpečnostních složek tak dnes hájil policejní mluvčí Georgian Enache, podle něhož byl zákrok oprávněný, protože demonstranti byli několikrát vyzváni, aby náměstí opustili.

Policie během střetů zadržela 33 lidí, uvedla ruská agentura RIA Novosti. Zahájeno bylo osm trestních řízení.

Někteří demonstranti se v metropoli pokoušeli dostat přes příslušníky bezpečnostních složek do budovy vlády. Jiní házeli na pořádkovou policii dlažební kostky nebo zápalné láhve.

V pátek se demonstrovalo i v dalších rumunských městech, tam ale měly demonstrace relativně klidný průběh, informovala agentura AP.

Demonstrantům mimo jiné vadí kontroverzní zmírnění trestního zákona, které schválil parlament ovládaný levicí. Podle opozice umožní některým poslancům vládní koalice vyhnout se trestnímu stíhání. Jedním z nich by mohl být i vlivný šéf Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea. Je předsedou parlamentu a fakticky řídí vládu; premiérem se nemohl stát kvůli tomu, že byl předloni podmínečně odsouzen za volební podvody a podplácení.

Aktivisté na sociálních sítích na sobotní večer svolávají další protestní akce. Událost s názvem „Neodejdeme, dokud to neuděláte vy!" má začít v 18:00 místního času (17:00 SELČ).

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované