Hlavní obsah

Provozovatelé poukázkových systémů navrhují digitalizaci systému

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

3. 9. 2020 16:16

Asociace provozovatelů poukázkových systémů, která odmítá zavedení stravenkového paušálu, pro lepší fungování systému stravovacích poukázek navrhuje jeho plnou digitalizaci.

Článek

Ta by snížila i administrativní zátěž zaměstnavatelů a obchodníků, zajistila rychlé platby obchodníkům a zvýšila pohodlí uživatelů, řekl dnes novinářům předseda asociace Miroslav Sedlák.

„Více by se mělo zaměřit na ochranu skutečné funkce stravenky, čehož by mohlo být dosaženo například digitalizací, která by umožnila nastavit jasná a kontrolovatelná pravidla útraty, či omezení používání stravenek pouze na potraviny k přímé spotřebě,“ uvedl Sedlák.

Zavedení stravenkového paušálu, jež navrhlo Ministerstvo financí jako alternativu ke stravenkám, bude podle asociace znamenat výpadek příjmů státního rozpočtu deset až 20 miliard korun. MF dříve odhadlo, že zavedení paušálu připraví veřejné finance zhruba o 2,3 miliardy korun.

Zaměstnanci by podle návrhu MF mohli dostat rovnou peníze na jídlo. Daňové zvýhodnění paušálu by podle ministerstva mělo zůstat stejné jako u stravenek. Zaměstnanci by částku měli dostávat vyúčtovanou samostatně, protože by neměla na rozdíl od mzdy podléhat povinným odvodům a daním.

Restaurace, jídelny a kantýny přijdou po zavedení paušálu podle asociace o dalších až 35 miliard korun, ohroženo je až 29.000 pracovních míst. Asociace očekává růst cen jídel v restauracích, kam přestanou chodit strávníci, i tlak na postupné uzavírání podnikových kantýn, uvedl Sedlák. „Pevně věříme, že poslanci tento vládní návrh nakonec odmítnou nebo zásadně přehodnotí,“ dodal.

Stravenky jsou nejrozšířenější firemní benefit. Firmy si mohou odečíst 55 procent hodnoty poukázky z daňového základu. Stravenky dostává kolem 1,3 milionu lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované