Hlavní obsah

První po Fidelu Castrovi. Kuba má po 43 letech znovu premiéra

Foto: Reuters

Posledním premiérem Kuby byl „el comandante“ Fidel Castro. Nyní se jím stal Manuel Marrero.

Reklama

21. 12. 2019 20:26

Parlament kromě nového premiéra Manuela Marrera schválil i několik místopředsedů nové vlády i ostatní její členy.

Článek

Kubánský parlament v sobotu schválil dosavadního ministra cestovního ruchu Manuela Marrera prvním kubánským premiérem po více než čtyřiceti letech. Informovala o tom agentura Europa Press. Naposledy byl premiérem do roku 1976 Fidel Castro, pak byla funkce zrušena. Nyní ji opět zřídila nová ústava, která je v platnosti od letošního dubna.

Šestapadesátiletého Marrera navrhl do úřadu premiéra současný kubánský prezident Miguel Díaz-Canel. Předtím ho jako kandidáta schválilo vedení komunistické strany, v jejímž čele stojí Raúl Castro, bratr Fidela Castra.

„Předseda vlády bude pravou rukou prezidenta republiky,“ napsal státní zpravodajský server Cubadebate. Podle ústavy byl měl být premiér zodpovědný za denní chod vlády, jeho funkční období je pětileté.

Nová kubánská ústava zřídila i funkci prezidenta, předtím byl hlavou tohoto karibského ostrova oficiálně předseda státní rady. Prezidentem je devětapadesátiletý Díaz-Canel, který stojí v čele země od loňského dubna, tehdy ještě jako předseda státní rady. Prezidentského úřadu se ujal letos v říjnu.

Vládní linii ale dál určuje jeho předchůdce v úřadu hlavy státu Raúl Castro, který je prvním tajemníkem Komunistické strany Kuby.

Novou ústavu kritizovala místní opozice, podle které nepřináší větší změny, stále totiž není zaručen pluralitní demokratický systém. I nová ústava zachovává vedoucí úlohu komunistické strany, která na Kubě vládne jako jediná povolená strana přes půl století.

V ekonomické oblasti zakotvila nová ústava změny, které umožnil už před lety Raúl Castro a které dovolily Kubáncům soukromě podnikat. Ústava oficiálně uznává soukromé vlastnictví, roli trhu a zahraničních investic, ale znovu zdůrazňuje, že státní socialistický podnik je hlavním aktérem trhu a že ekonomika bude nadále plánovaná.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované