Hlavní obsah

Psům hrozí za tři vyvenčení trest smrti. V Číně se s pejskaři nemazlí

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

18. 11. 2020 11:31

Mohlo by se zdát, že má český pes během pandemie více možností než český občan. Zato čínskému psovi nyní hrozí za tři vyvenčení na veřejnosti smrt. Proti tomu se i čínský občan bouří.

Článek

Okres Wej-sin v čínské provincii Jün-nan bude muset přehodnotit nařízení zakazující obyvatelům pohybovat se na veřejnosti se svými psími mazlíčky. To mělo začít platit 20. listopadu a jeho porušení mělo být trestáno naprosto neuvěřitelně. Tři páníčkovy prohřešky měly stát venčeného psa život.

Oběžník kolující v okresu od 13. listopadu nejenže majitele psů nepotěšil, znění nařizující, že po třetím nachytání majitele se psem na veřejnosti bude zvíře zabaveno a zabito, místní přímo pobouřilo. Podle úředníků ale mělo jít o krok pro dobro lidí – cílem je zabránit pokousání člověka zvířetem, což je praxe v minulosti se často opakující.

Pobouřená vlna na sociálních sítích nakonec přiměla úředníky k příslibu, že nápad „přehodnotí“. „Jedná se o necivilizovanou politiku na podporu civilizovaného chovu psů,“ napsal jeden z kritiků. Číňané se vesměs shodují, že chování mazlíčků by mělo být nějakým způsobem ošetřeno, takový trest ale považují za extrémní. „Psi z celého okresu by neměli nést následky špatného chování několika majitelů,“ zaznívá.

Myšlenka přitom byla ze strany úředníků prostá – lidé mají mít psy neustále doma. Úředníci rovněž uvedli, že tímto jen chtějí podpořit „civilizované zvyklosti“ při chovu psů. „V poslední době v kraji došlo k několika případům, kdy psi zranili člověka a majitelé psů se nestarali o odpad svého psa,“ tvrdí úřady.

Dr. Jaipal Singh Gill, výkonný ředitel Společnosti pro prevenci týrání zvířat v Singapuru, uvedl, že trvalé omezování psů v uzavřených prostorách může být „na úkor životních podmínek zvířat“. „Místo toho, aby bylo zakázáno venčení psů, lze zvážit vzdělávání majitelů domácích zvířat, aby se o zvíře uměli zodpovědně postarat,“ řekl dle BBC a dodal, že by se mohlo začít u toho, aby pes zůstával po celou dobu venčení na vodítku.

Podle nového nařízení majitel zvířete přistižený při činu venčení dostane napoprvé varování. Podruhé má následovat pokuta v rozmezí od 50 do 200 jüanů (až 700 korun). Po třetím porušení budou mít úřady moc psa zabavit a zabít.

Není to poprvé, co v Číně zavládlo nařízení znepříjemňující život psa i jeho majitele. V roce 2018 vymyslelo město Chang-čou zákaz procházek se psy během dne a úplný zákaz chovu větších plemen. Pokud nařízení vejde v platnost, půjde o první město na světě zakazující venčení na denním světle. V Šanghaji, Čching-tao a Čcheng-tu platí přísná politika jednoho psa, kdy každá domácnost může vlastnit pouze jedno zvíře. V Chuang-š' mohou lidé chovat psy, kteří v kohoutku nepřesahují výšku 45 centimetrů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované